Çin’den Heyecanlandıran Haber! Kullanıma Açtı!

Çin’in devasa teleskopunu kullanıma açması dünyada bilim insanları arasında heyecan yarattı.

Çin’in devasa teleskopunu kullanıma açması dünyada bilim insanları arasında heyecan yarattı. Bilim dünyası için oldukça büyük bir gelişme olan teleskopun devreye sokulması ve ayrıca dünyadaki gökbilimciler tarafından kullanılabilir olması ayrıca mutluluk kaynağı oldu. Dev radyo teleskopunu geçtiğimiz zamanlarda tanıtan Çin Devleti, bu teleskopu dünyadaki diğer tüm gökbilimcilerin kullanımına açtığını belirtti. 20 Temmuz’a kadar başvuruları alacak olan Çinli yetkililer, sonrasında başvuruları değerlendirerek sonuçları açıklayacağı belirtildi.

fast5depo.jpg

500 metre açıklıklı küre teleskop olarak bilinen bu devasa teleskop FAST ismini almıştı. Bu alanda açık ara dünyanın en büyük teleskopu olan FAST’ı dünyadaki diğer gökbilimcilerinde kullanımına açılacağı haberini Twitter hesabından Çin Dışişleri Bakanı verdi. Öte yandan Çin Gözlemevi’nden de açıklama gelirken, dünyanın her yerinden gökbilimcilerin çevrimiçi bir şekilde bu teleskoptan faydalanabileceği belirtildi. Bu teleskop sayesinde gökbilimcilerin daha kolay bir araştırma yapacakları belirtilirken, bu sayede gökbilimciler için milat olacak olan bu teleskopun dünya için anlamının büyük olduğu belirtildi.

s-c53f0d5db85888fa6b9e8e08ccb66c8e3ee172ee.jpg

Çin’in attığı bu adım bilim insanları tarafından memnuniyetle karşılanırken; şimdiden dünyanın birçok ülkesinden başvuruların yapıldığı belirtildi. Çin’in 20 Temmuz tarihine kadar başvurulara açık olacağı belirlenirken; seçimleri hangi kriterlere göre yapacağı ise ayrı bir araştırma konusu olarak beklemeye devam ediyor. Öte yandan Çin’in bu paylaşımla birlikte gökbilimcilerden bilgileri kendileri ile paylaşmalarını da isteyebileceği de belirtilen diğer konulardan biri oldu.