Çinde İlginç Bir Örümcek Türü Keşfedildi

Çinde İlginç Bir Örümcek Türü Keşfedildi

Dünya üzerinde yapılan canlı türlerine ilişkin bir çok çalışma bulunuyor. Canlıların bulundukları canlı gurubu familyasına göre farklı kalıtsal özellikleri var. Canlılar genel itibariyle yavrularını beslemeleri yönünden birbirinden ayrılıyor. İnsanlar da dahil bir çok biyolojik canlı memeliler olarak ifade edebileceğimiz sınıfa dahil olduklarından yavrularını doğum sonrasındaki süreçte salgılanan genel olarak süt adını verdiğimiz bir sıvıyla emzirerek besliyor.

Son yapılan keşifte yavrularını süt ile besleyen başka bir canlıya rastlanıldı. Bunun nesi ilginç diyebilirsiniz. Ancak yavrularını sütle besleyen canlı bir örümcek!. Evet yanlış okumuyorsunuz, yeni keşfedilen bir tür örümcek yavrularını doğum sonrasındaki süreçte tıpkı memeliler gibi süte benzer bir salgıyla hayatta tutuyor. Detaylar haberimizde.

Emziren örümcek!

Son yapılan çalışmaya dair veriler Çinden ulaştırıldı. Çinli bilim insanlarının son keşfine göre yavrularını süte benzer bir sıvıyla besleyen ve olgunluk dönemine kadar yavru bakımını sürdüren bir örümcek türü keşfedildi.

Çinin ulusal haber ajansı Şinhua ‘nın yaptığı habere göre, Çin Bilimleri Akademisi ‘ne bağlı olarak bilimsel çalışmalar yürüten Şişuangbanna Botanik Bahçesi’nden bilim insanları ve araştırmacılar; tür itibariyle Güney Asya'da yaşayan bir karıncaya benzeyen, kendine ait yuvaları olan ve bu yuvalarda yaşayan, zıplayabilen  "Toxeus Magnus" adını verdikleri yeni bir örümcek türünün keşfine imza attı.

Özel bilimsel çalışmaların yürütüldüğü Laboratuvar ortamında 19 farklı yuvadan 187 örümcek yavrusu üzerinde yaptıkları araştırmalarda, anne örümceğin süte benzer bir madde ile doğum sonrası bebeklerini beslediği ve birçok farklı canlı türünde de olduğu gibi bebekleri belli bir olgunluğa ulaşınca kadar bakım işlemini sürdürdüğü tespit edildi.

Laboratuvar ortamında dünyaya gelen bebeklerin doğumdan sonraki 20 günlük süreç içerisinde annenin karın bölgesinden salgıladığı sütümsü bir sıvıyı içerek beslendiği gözlemlendi.

Sorgulamaya teşvik etti.

Bunun yanı sıra 20 - 40 günlük yavru örümceklerin hem avlandığı hem de anne sütüyle beslendiği tespit edildi. Yavrular geçen 40 günlük süreçte olgunluğa eriştikten sonra anne sadece dişi olanların yuvada kalmasına müsaide ediyor, erkek yavruları ise dışlayarak yuvadan uzaklaştırıyorlar. Yapılan bu çalışma başta böcekler olmak üzere tüm omurgasızlarda yavru bakımı süreçlerinin tekrar incelenmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.