Buzdolabında Saklanabilecek Covid 19 Aşısı Geliyor! Bilimsel Çalışmalar Sonuç Vermeye Başladı!

Buzdolabında Saklanabilecek Covid 19 Aşısı Geliyor! Bilimsel Çalışmalar Sonuç Vermeye Başladı!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadelenin en önemli yolu olan aşılamada yeni bir döneme girilmeye hazırlanılıyor.

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadelenin en önemli yolu olan aşılamada yeni bir döneme girilmeye hazırlanılıyor. Şu ana dek üretilen birçok koronavirüs aşısı arasında en etkilisi olarak kabul edilen BionTech aşısının mucitlerinden biri hatırlanacağı üzere Alman bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’di. Türk kökenli olmasından kaynaklı Türkiye ile büyük bir bağı olan ve BionTech aşılarında ciddi bir yardımı dokunan Şahin’in açıklamasına göre BionTech’in daha kolay muhafaza edilmesi üzerinde gerekli çalışmaların yapıldığı belirtildi.

115440430-tv063373010.jpg

Etkinliği ile bilinen BionTech aşısındaki dezavantaj saklanması ve muhafaza edilmesi zor olmakla birlikte; Şahin, bu aşının evdeki buzdolaplarında saklanabilmesi üzerinde çalışmalar yaptıklarını açıklaması heyecana neden oldu. Daha ucuz ve daha kullanışlı hale gelebilmesi için çalışmaların devam ettiği aşının yeni versiyonu üzerinde çalışmalar devam ederken; aşının henüz onay almadığı öğrenildi. Uzun süre muhafaza edilebilmesi için BionTech’in şirket yetkilileri tarafından büyük bir uğraşla incelendiği belirtilirken; birkaç ay içerisinde bu denli kolay muhafaza edilebilen aşının üretime alınması hedefleniyor.

648986-1696984759.jpg

BionTech aşılarında şimdiye dek 3 milyar üretime yaklaştıklarını da belirten Prof. Dr. Uğur Şahin, şu an için aşının çok düşük sıcaklıklarda muhafaza edilebildiğini belirtti. Aşının eksi 80 derecelerde saklanmasının muhafaza edilmesinde zorluklar yaşatması üzerine harekete geçen şirket yetkilileri; 2 ila 8 derece arasında sıcaklıklarda aşının muhafaza edilmesi için uğraş verdikleri öğrenildi. Bu sıcaklıklarda aşının muhafaza edilmesi halinde ise artık 6 ay boyunca aşının evdeki buzdolabında bile rahatlıkla muhafaza edilebileceğini belirten Şahin, bu aşı üzerinde çalışmalarının sıkılaştığını ifade etti.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.