BMW’nin Eşsiz Yeni Araç Görselleri!

BMW’nin Eşsiz Yeni Araç Görselleri!

BMW’nin hemen hemen 10 yıldan uzun bir süre önce ortaya çıkarttığı ve oldukça ses getiren kumaş gövdeli otomobil konseptinin geliştirilmiş versiyonları ortaya çıktı. Görüldüğü üzere BMW, esnek kaput teknolojini kullanma yakın.

 

BMW’nin hemen hemen 10 yıldan uzun bir süre önce ortaya çıkarttığı ve oldukça ses getiren kumaş gövdeli otomobil konseptinin geliştirilmiş versiyonları ortaya çıktı. Görüldüğü üzere BMW, esnek kaput teknolojini kullanma yakın.

00.png

Otomotiv sektörü son dönemlerde oldukça büyük bir artış içerisinde. Her ne kadar elektrikli ve otonom araçlar üzerine sığ bir tartışma otomotiv dünyasında dönse de eşsiz imzalar ortaya çıkmaya başlıyor. Alman devi BMW’nin 2008 yılında ortaya çıkarttığı GINA isimli konsept otomotiv görselleri bunu ortaya koyabiliyor.

​​​​​​​01-001.png​​​​​​​

GINA, uzak bir çerçeve içerisinde bakıldığı durumda bir miktar roadster modellerine benze​​​​​​​diğini söyleyebiliriz. Fakat bu oldukça farklı bir model. GINA’yı farklı kılan noktalardan birisi de metal alaşım veya karbon fiber malzeme yerine gergin dayanıklı ve yarı esnek kumaş malzemeden tasarlanmış olması olduğunu söyleyebiliriz. 03-002.png​​​​​​​Çağın oldukça ilerisinde olan bu teknoloji GINA’ın daha da esnek olabilmesine olanak sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra GINA herhangi bir seri üretim veya konsept otomobil olarak sektöre sunulmadı.

BMW’den Patent Başvurusu

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne yapılan patent başvurusuyla birlikte BMW’nin GINA ile ilgili olan projelerini rafa koymadığını ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Keza söz konusu patent başvurusu geçtiğimiz günlerde yapıldı. BMW’nin üzerinde çalışmış olduğu fakat kaput, farklı senaryolarda şekilde değiştirebilecek durumda. En önemli özelliklerinden birisi de aerodinamik özelliklerini bünyesinde barındırıyor olması.04-002.png​​​​​​​

Her patent alanında olduğu gibi bu patentteki teknolojinin de bir seri üretim üründe kullanılacağına dair herhangi bir garantisinin olmadığını hatırlatmakta fayda var. Bunun yanı sıra BMW’nin paten başvurusuyla birlikte şirketin bu teknoloji üzerinde ne denli büyük bir özveri sağladığını görebilmek gayet mümkün. Birçok kişinin tahminleri​​​​​​​ne bakıldığında BMW’nin böyle bir teknoloji ekolünü hayata geçireceğine dair işaretleri gösteriyor. Ayrıca bu teknoloji ağırlıklı olarak motorsporları için kullanılacağı da tahmin edilmekte.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.