Bilimde Devrim! İlk Kez İnsan Beyni Kablosuz Bir Şekilde Bilgisayara Bağlandı!

Bilimde Devrim! İlk Kez İnsan Beyni Kablosuz Bir Şekilde Bilgisayara Bağlandı!

Bilimsel teknolojik gelişimlerin yaşandığı çağda artık hayalin ötesine geçilen dönemlerin içindeyiz. Öyle ki insanın uzaktan herhangi bir kablo olmadan bir şeyleri kontrol etmesi kimilerince ne kadar mümkün görünmese de bu durum artık değişti diyebiliriz.

 

Bilimsel teknolojik gelişimlerin yaşandığı çağda artık hayalin ötesine geçilen dönemlerin içindeyiz. Öyle ki insanın uzaktan herhangi bir kablo olmadan bir şeyleri kontrol etmesi kimilerince ne kadar mümkün görünmese de bu durum artık değişti diyebiliriz. Şimdiye kadar kablolu bir şekilde insan beyni bilgisayara aktarılırken, yapılan bir çalışma neticesinde ise bu durum tamamen kablosuz şekilde yapıldı. Öyle ki deneye katılan kişiler evlerinde otururken uzaktan bir şekilde bilgisayara bağlanmayı başardılar.

1-fkcfjz5fabpmts7ypj6lpq.jpeg

Kablosuz bir şekilde insan beyni ile bilgisayar arasında bağlantı kuran bilim insanları bu sistemin kesintiye uğramadan 24 saat boyunca çalıştığını duyurdular. Bu araştırmanın detayları dünyada bazı bilimsel dergilere dahi konu olurken, yapılan bu çalışmayla birlikte insanın teknoloji ile neler yapabileceğinin artık hayal ötesine geçtiği de tam olarak bilinen bir gerçekliğe dönüştü. BrainGate teknolojisi olarak bilinen bu teknoloji bağlamında katılımcıların beyin korteksine bağlanan bir verici ile kurulan iletişim ile kablosuz bir şekilde insan beyni ile bilgisayar arasında temas kurulmuş oldu.

451105.jpg

Bilim insanları yapılan bu çalışma ile birlikte artık teknolojik gelişmelerin büyük bir eşiği atlattığını düşünürken, bu teknoloji ile uzaktan hiçbir alet gerektirmeden bazı kontrollerin sağlanabileceği günlerin yakın olduğu ifade edildi. Öte yandan bu teknolojinin insan yaşamına girmesinin ise en az 7 yılı bulabileceği konuşulurken, tüm dünyada yaygınlaşması ise 15 yıllık bir süre gerektirebileceği belirtiliyor.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.