Bilim Adamları Sonunda Plastiği Yürütmeyi Başardı

Bilim Adamları Sonunda Plastiği Yürütmeyi Başardı

İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden biri olan The Independent’te yer alan habere göre Finlandiyalı bilim adamları hiçbir şekilde bilgisayardan yararlanmadan plastiği yürütmeyi başardı. Tampare Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar, hareketsiz bir cismin yürüyebileceğini ortaya koydu.

Finlandiyalı bilim insanları tarafından gerçekleştirilen deneyde daha önce hiç kullanılmamış bir ışık kontrol tekniği test edildi. Bu teknik sayesinde plastiğin yürümesi sağlandı ve bilim dünyasında önemli bir gelişme yaşandı.

Açıklama Gecikmedi

Tampare Üniversitesi’nde çalışan bilim adamları, konu hakkında bazı açıklamalarda bulundular. Uzmanlar, çalışmada kullanılan özel ışık tekniği sayesinde hareketsiz cisimler saniyede 1 milimetre kadar hareket ettirilebileceğini belirtirken, bu hızın bahçe salyangozu ile aynı olduğunu dile getirdiler.

Ayrıca bilim insanları bu deney sayesinde yumuşak robotlar teknolojisinin ilerleyebileceğini ve yeni bir boyut kazanabileceğini ifade ettiler.

Ekibin baş sorumlusu olan Finli bilim adamı Arri Priimagi, araştırmanın ana amacının hareketsiz bir cismin hareket etmeyi öğrenip öğrenemeyeceğini test etmek olduğunu bildirdi. Ayrıca Priimagi, almış oldukları sonuçtan ötürü büyük bir heyecan duyduğunu da sözlerine ekledi.

Hareketsiz cisim ışık tekniğiyle farklı dalga boylarını algılayarak tepki veriyor ve ilerleme sağlıyor. Önümüzdeki günler, çalışmanın teknoloji dünyasına ve robot teknolojisine nasıl ufuk açacağını gösterecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.