Akıllı TV Satışı Artarken Kullanıcı Gizliliği Gittikçe Azalıyor

Akıllı TV Satışı Artarken Kullanıcı Gizliliği Gittikçe Azalıyor

Hızlı gelişen teknolojiyle birlikte kullandığımız telefonlardan televizyonlara, hatta ev ve araç sistemlerine kadar birçok alanda akıllı teknolojiler hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Bu durum kullanım pratiğimiz açısından hayatı kolaylaştıran bir gelişim olarak görülse de akıllı sistemlerin yaşattığı konfora karşı kullanıcılarından neler alabileceği hâlen sır konusu.

1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de kırsallar dahil olmak üzere yaygınlaşmaya başlayan tüplü televizyonlar altın çağını 1990 - 1995 sonrasında yaşamış ve nitekim 2010 yılıyla birlikte yerini yavaş yavaş yeni teknoloji ürünleriyle geliştirilen akıllı televizyon modellerine bırakmaya başlamıştı. Haliyle günümüzde bu tip televizyonların kullanımının %10'lardan daha düşük seviyede olduğu düşünülmektedir.

Eski tüplü televizyonların soyu tükenme noktasına kadar geldi. Bu modellerin yerini tamamen akıllı teknolojiyle donatılmış LED, Ultra HD modelleri aldı. Akıllı televizyon kullanımının yaygınlaşması bu ürünleri kullanan bireylerin gizliliğini koruyabilmek için çok az seçeneğe sahip olduklarını gösterebilir.

Günümüzde milyonlarca kullanıcının verilerinin sızdırıldığı veya veri gizliliğini ihlal eden birçok sansasyonel haberlerle karşı karşıya kalmaktayız. Peki gizliliğine önem vermek isteyen bir kullanıcı bu tehditlere karşı nasıl kendisini savunabilecek? Sosyal ağlardan uzak durmak, online alışveriş mağazalarını kullanmak yerine nakit kullanarak gereksinimlerini karşılamak ve birçok uygulamayı kullanmayı bırakmak gibi bazı önlemler alabilir. Ancak iş televizyon izlemeye geldiğinde günümüz televizyon modellerinde çok fazla bir şansa sahip olunacağı söylenemez.

Akıllı Televizyonlar ve Kullanıcı Gizliliği

Son teknolojiyle donatılmış akıllı televizyonların "Otomatik İçerik Tanıma" adında kullandığı bir sistem aracılığıyla izleyicisinin birçok verisini topladığı, bu verilerle elde ettiği izleme bilgilerini reklam verenlerle paylaşabildiği biliniyor. Hatta daha ileri giderek bazı akıllı tv modellerinin kayıtlarla ses toplayabildiği ve görüntü elde edebildiğine dair iddialar da güncelliğini koruyor.

Yeni nesil televizyon modellerinde bulunan Wi-Fi ve kamera sistemleri ile bu cihazların izleyicilerinin hangi verilerini elde edebileceği ve nasıl bir potansiyel mahremiyet riski oluşturabileceği fikri oldukça rahatsız edici. Evet eski nesil tüplü televizyon modellerinin soyu tükenmeye yüz tuttu ancak izleyicilerin veri gizliliği için de eskiye dönebilmek pek kolay olabilecek gibi görünmüyor.

Neden Eski Tip Televizyon Modelleri Üretilmiyor?

IHS Markit verilerine göre 2018 yılı içerisinde tüm televizyon satışlarının %70'den fazlasını akıllı tv modelleri oluşturdu.

Günümüz televizyon üreticilerinin artık internet bağlantısına sahip olmayan bir tv modeli ile ilgilenmedikleri, bunun nedeninin ise satışını yapacakları televizyonlara sahip olacak izleyicilerin akış servislerine erişebilmek ve kayıt altında tutabilmek olduğu biliniyor. İnternet bağlantısına sahip olan tv modelleri bugün çok uygun fiyatlara satın alınabiliyor. Üreticilerin düşük fiyat politikasında televizyonlarından elde edecekleri gelirin yerine veri satışı yaparak maliyeti dengelemeyi hatta artı puan elde edebilecekleri yer alıyor.

Güvenlik şirketi olarak faaliyet gösteren Pen Test Partners kurucularından Ken Munro tarafından yapılan açıklama, akıllı tv kullanıcılarını endişelendirecek cinsten. Televizyon üreticilerinin sattıkları televizyon modellerinden para kazanmadığını aksine elde ettikleri kullanıcı verilerini paraya dönüştürdükleri için çok ciddi miktarda gelir sağladıklarını ifade eden Munro, tabiri yerindeyse bir markanın en düşük ücretle satın alınabilen modelini edinen kullanıcıdan, bu markanın en yüksek ücretle satılan modelinin maliyetinin sağlanabildiğini belirtti.

Akıllı TV'ler Gerçekten Kişisel Bir Tehdit Midir?

Bilindiği üzere 2017 yılında WikiLeaks tarafından CIA'in akıllı televizyon modellerini dinleme aracı olarak nasıl kullandığını gösteren / iddia eden birtakım belgeler yayınlanmıştı.

Yine 2017 yılında Federal Ticaret Komisyonu tarafından dünya genelinde 11 milyondan fazla televizyon ürününde kullanıcıların izni olmadan veri topladığı belirlenen TV yapımcısı Vizio firmasına 2.2 milyon dolar para cezası verilmişti.

Ken Munro, akıllı tv modellerinin izleyicilere karşı tehdit olarak kalmasını engelleyebilmek adına bazı önerilerde bulundu. Bu tv modellerinde cihazın bağlantısını kesmek için fiziksel bir düğmeye ihtiyaç olduğunu belirten Munro, insanların cihazlarını güvenli ve gizli tutabilmek için bir seçeneğe sahip olabilme haklarının olduğunu vurguladı.

Bahsi geçen fiziksel düğmeye sahip olan ve veri gizliliğini ön planda tutan Amazon ve Google'a ait birçok cihazın bulunduğunu belirten Munro, akıllı televizyon üreticilerinin de kullanıcılarından veri gizliliği için açık bir şekilde rıza talep etmesi ve internet & radyo frekansı gibi özelliklerin açılıp kapatılabileceği fiziksek bir düğmeye cihazlarında yer vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Peki siz akıllı televizyon modeli kullanıyor musunuz? Eğer kullanıyorsanız bu risklerin farkında mıydınız?

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.