5G Bağlantı Teknolojisi Radyasyon Korkularını Yeniden Ateşledi

5G Bağlantı Teknolojisi Radyasyon Korkularını Yeniden Ateşledi

Bilim ve teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişimin halk sağlığı açısından nasıl etki göstereceği merak konusu olurken yeni yeni kullanılmaya başlanan 5G bağlantı teknolojisinin radyasyon açısından tehlikeli olabileceği konusunda endişe duyuluyor.

5G bağlantı teknolojisi bilindiği üzere otonom araç sektöründen tutun artırılmış sanal gerçeklik deneyimlerine kadar birçok alanda yıldırım hızında bağlantı gücü sunabilme yeteneği vaat etmekte.

Dünya genelinde birçok operatörün milyonlarca euro yatırım yaparak beşinci nesil hücresel bağlantı teknolojisini kullanabilmek için yarışta olduğu bugünlerde ABD Başkanı Donald Trump'ın da 5G teknolojisinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, bu konuda ABD'nin kesinlikle Çin'den geri kalmaması gerektiği gibi düşüncelerini de açık bir şekilde belirttiğini biliyoruz.

5G Teknolojisi Halk Sağlığı Sorunu Olabilir Mi?

ABD Başkanı Trump'ın 5G konusundaki düşüncelerine elbette her ABD'li gibi bazı aktivistler de katılmıyor. Bunun nedeni ise 5G bağlantı teknolojisini oluşturmak için kullanılacak olan milimetrik dalga boyları olarak bilinen multi yüksek frekans spektrumun halk sağlığı üzerinde oluşturacağı olumsuz etkiler olarak görülüyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında Belçika hükümeti tarafından 5G baz istasyonlarından yayılan radyasyonun kitlesel sağlık sorunu oluşturabileceği endişesiyle Brüksel'de 5G testlerini durdurmuştu. Yine Hollanda Parlamento üyeleri de hükümeti 5G konusunda bir kez daha düşünmeye davet etmişti. İsviçre ise 5G teknolojisinin insanlar üzerinde etkisini inceleyebilmek için bazı çalışmalar başlatmıştı.

ABD'de News Hampshire tarafından 5G ağlarının sağlık alanında etkilerini incelemek adına bir komisyon kurulması planlanıyor. Kaliforniya eyaletindeki Mill Valley'de ise şehir konseyi yeni 5G kablosuz hücresel ağların yerleştirilmesine onay vermemişti.

Bu Tip Endişeler Yeni Değil!

5G ile ilgili sağlık endişeleri elbetteki yeni bir şey değil. Radyasyonun olası sağlık etkileri için mikrodalga fırınlarından cep telefonlarına ve radyolara kadar birçok konuda artan beyin kanseri oranları, azalan doğurganlık oranları ve yaygın baş ağrıları gibi nedenler iddia edilerek bu kapsamda 5G bağlantısına da mutlak suret olumsuz yaklaşan kitleler mevcut.

Gıda ve İlaç Dairesi ile birlikte FCC, 5G bağlantı hücreleri konusunda endişelenecek herhangi bir şey olmadığını ifade ediyor. Yapılan araştırmalarda cep telefonlarından veya hücresel bağlantı kulelerinden gelen radyo frekans sinyalleri ile bahsi geçen hastalık ve semptomlar arasında bir ilişki bulunamadığı bildirildi. Ancak WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından 2011 yılında yayınlanan raporda cep telefonu kullanımının bazı beyin kanseri türlerine neden olabileceği, bu nedenle kanser ile cep telefonu radyasyonu arasında bir bağlantı bulunma olasılığının dışlanamayacağı belirtilmişti.

5G bağlantı teknolojisini eleştirenler ise bu teknolojide kullanılacak olan milimetre dalga boylarının kullanımının sağlık için güvenliğinin test edilmediğini, bu nedenle ABD'nin bu teknolojide diğer ülkelerle yarışmak için acele etmeden önce daha fazla bilgiye ihtiyaç duyması gerektiğini düşünüyorlar.

Genel olarak 5G teknolojisinin sağlık riski oluşturup oluşturmayacağı konusunda kesin bir sonuç elde edilebilmiş değil. Bu alanda çalışmalar halen devam ediyor.

İnsanların cep telefonu ile radyasyona maruz kalma veya kanser oluşturabilme gibi iddialar halen daha doğrulanmış değil. Sıçanlarla ilgili yapılan deneylerde 2G ve 3G bağlantılarının bu hayvanlarda kanser riskini artırdığı gösterilmiş olsa da sıçanların bağlantı miktarına maruz kalma seviyesiyle insanların maruz kalma seviyelerinin karşılaştırılamadığı belirtildi. Ayrıca sıçanların tüm vücutlarında cep telefonlarında kullanılan bağlantılardan dört kat daha yüksek yoğunlukta RF radyasyonu aldıkları bildirilirken insanlarda ise radyo frekans radyasyonuna maruz kalma sadece kafa bölgesi ile sınırlı ve oldukça düşük seviyededir.

Telefon endüstrisinde yer alan firmalar ise 5G bağlantı teknolojisi dahil olmak üzere cep telefonu radyasyonunun insan sağlığına zararlı etkisinin bulunmadığını savunmakta.

Aktivistler 5G - Sağlığa Etkisi Konusunda Ne Düşünüyor?

Washington Eyalet Üniversitesi'nden emekli Biyokimya Profesörü olan Martin Pall, cep telefonu radyasyonunun tehlikeli olduğu ve ülkede 5G dağıtımlarının durdurulması gerektiğini, mevcut araştırmalardan elde edilen verilerde cep telefonlarından yayılan radyasyonun birçok kanser türünden kısırlığa ve depresyona kadar çeşitli hastalıklara neden olduğunu ifade etti.

Yaptığı bir röportajda yapılan şeyin insan sağlığını yok etmek olduğunu belirten Pall, eğer 5G konuşlandırmaları durmazsa toplum olarak hayatta kalabilmek için uğraşmak gerekeceklerinin altını çizdi.

Sosyal medyada da 5G bağlantısının radyasyonla ilgisi konusunda birçok teori mevcut. 2018 Kasım ayında Facebook'ta viral olan bir görselde Hollanda'da yapılan 5G testlerinin 300 kuşun gizemli ölümüyle sonuçlandığı iddia edildi.

50 yıldır RF enerjisinin sağlığa etkisini inceleyen Pennsylvania Üniversitesi Biyomühendislik Profesörü Kenneth Foster, 5G ile ilgili mevcut araştırmaların yeterli olmadığı ve daha sistematik incelemelere ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Foster, 5G konusunda çalışan firmaların ekipman üreticilerinin FCC güvenlik standartlarına uyduğu sürece 5G dağıtımının şu an için durdurulmasının mümkün olmadığını ifade etti.

5G alanında uzman kuruluşlara ve bugüne kadar bu alanda yapılan çalışmalar ele alındığında 5G milimetre dalgasının bariz bir sağlık sorunu oluşturabileceği konusunda kesinleşen bilgi bulunmuyor. Ancak uzmanların çoğu bu alanda daha kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerektiği konusunda fikir birliğinde görünüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.