Bilim & Teknoloji

Bilim Adamları Yeni Bir Mıknatıs Türü Keşfetti

ABD'li bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarda yeni bir tür mıknatıs keşfedildi. İşte detaylar..

ABD’li bilim adamlarınca yapılan bir çalışma neticesinde ilerki zamanda veri depolama teknolojilerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılabilecek yeni bir mıknatıs türü keşfedildiği belirtildi.

Uranyum ve Antimon bileşeni USb2 element yapı maddelerini içeren bu mıknatıs, yapısı itibariyle şu an kullanımda olan mıknatıslardan oldukça farklı bir manyetizma alanı oluşturabiliyor.

New York Üniversitesi‘nde görevli bilim adamlarınca keşfedilen yeni mıknatıs türünün oldukça ilgi çekici özellikleri bulunuyor. Geleneksel olarak emsallerine göre daha esnek bir yapıya sahip olan bu mıknatısın karşı ucu da bulunmuyor. Ortaya çıkıp yok olabilen alanlara sahip olmasıyla daha değişken bir güç yapısı haline gelen mıknatıs, USb2 yapısındaki elektronların bir arada yer alarak devir eksitonları oluşturmak için çalışabilmekte.

Tek Taraflı Mıknatıs Olarak Avantajları Bulunuyor

Araştırmada görevli bilim adamlarının lideri konumunda yer alan Andrew Wray tarafından yapılan açıklamada tek taraflı mıknatısların manyetik ve manyetik olmayan alanlar arasında çok daha hızlı bir geçiş yeteceği olduğu ifade edildi. Haliyle bu özelliğinin enerji tüketimi ve bilgisayar veri aktarım hızı gibi birçok konuda oldukça faydalı olabileceğini düşündüklerini belirten Wray, maddeyi manyetik olmayan alandan güçlü manyetik alana getirmek için aşırı bir işlem yapılmasına gerek kalınmayacağını bildirdi.

ABD New York Üniversitesi‘nin yaptığı mıknatıslarla ilgili bu çalışmanın detayları “Nature Communications” adlı dergide yayınlandı.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı