Bilgisayar
Trend

Windows 7’yi Hemen Güncelleyin Uyarısı Yapıldı

Windows 7 işletim sistemini hala kullanmaya devam edenler için önemli bir uyarı geldi. Bundan sonraki süreçte güncellemelere çok dikkat edilmeli.

Microsoft, Windows sürümleri eskidiği zaman bu sürümlere son veriyor. Sürümlere son veriyordan kastımız, güncelleme desteğini kesiyor olması. Güvenlik güncellemeleri ve sistem düzenleme güncellemeleri verilmediği için işletim sistemi emekliliğe ayrılıyor. Aynı durum Windows 7 için de geçerli oldu.

Çok yakın bir geçmişte Windows 7 işletim sisteminin tüm desteği kesildi. Standart kullanıcılar için artık sistem güncellemeleri ve güvenlik güncellemelerinin yayınlanması durduruldu. Fakat hala çok ciddi bir kısım eski işletim sistemini kullanıyor. Sadece bireysel kullanıcılardan söz etmiyoruz. Şirketler ve küçük ölçekli olan firmalar için de aynı durum geçerli.

Windows 7 Güncellemeleri için FBI Uyarısı

Özellikle sağlık sektöründe kullanılan bilgisayarlarda eski işletim sisteminin devam ettirildiği söyleniyor. Durumun farkında olan Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu, konu hakkında işletmelere bir uyarı PIN’i gönderdi.

ESU sürüm kullanan, yanı 2023 yılına kadar güvenlik güncellemelerini almaya devam edecek olan kullanıcılara gönderilen uyarıda, işletim sisteminin güvenlik yamalarının sürekli yüklenmesi ve kullanıcıların dikkatli olunması istendi.

windows-7.jpg

FBI’ın bilgilendirmesine göre emekli edilen işletim sistemleri hackerların hedefine oturuyor. Yani ESU sürüm, güncelleme alan sürümü kullansanız bile çok dikkatli olunması gerektiği söyleniyor.

Mutlaka güçlü bir güvenlik duvarı ve virüs programı kullanılması gerektiği ve yeni bir güncelleme geldiği an yüklenmesi gerektiği konusunda gönderilen uyarı, durumun ciddi olduğunun da anlaşılmasını sağladı. En iyisi yeni Windows sürümüne geçmek gibi gözüküyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu