Bilgisayar
Trend

Intel Logosunu Yeniledi

Intel yeni logosunu duyurdu. Firmanın duyurusunda ortaya çıkan yeni logonun detayları neler? Logo ne kadar değişti?

Birkaç yıldır durdurulamaz çöküş yaşayan Intel, yeniden söz sahibi olma ve yeniden yükselme peşinde. Markanın yeniden yükselmesini sağlayacak olan sadece işlemci sınıflarının güncellenmesi olmayacak. İşlemci sınıflarının güncellenmesinin yanında marka algısının da değişmesi lazım. İşte marka algısını değiştirecek olan adımlardan ilki de atıldı. Firma tarafından yeni işlemcilerin duyurulduğu etkinliğin hemen arkasından logo değişikliğine gidildiği de açıklandı.

Intel Yeni Logosunda Detaylardan Kurtuluyor

Firmanın yeni logosunun önemli bir değişiklik getirmediği gözükebilir. Ama bu ilk bakışta algılanan kısım. Detaylar değerlendirildiği zaman ise yeni Intel logosunun daha sade ve daha anlaşılır olduğu görülüyor.

Gereksiz olarak sınıflandırılacak olan birkaç kısımda değişikliklere adım atıldığı logo, birinci nesilde yer alan simetriyi de aynen korumakta. 2006 yılında yenilenen logonun simetri duygusunu aynen devam ettiren yeni logonun, renk tonları olarak ise yine mavi ve beyaz tonları üzerine durduğunu da anlamak zor değil.

Bundan sonraki süreçte bu logonun kullanılacağını açıklayan Intel, aynı zamanda farklı ihtiyaçlar için de aynı logonun farklı renk seçeneklerini kullanabilecek. Mesela Xeon için logo da siyah bir hale getirilirken, diğer ürünlerde biraz daha farklı renkler kullanılabilecek.

Sade, yenilenmiş ve bir yandan da var olan simetrinin korunduğu bir logo, markanın algısını değiştirmesi için tek başına yeterli olmayacaktır. İşlemcilerin üzerinde değişiklik yapılması ve belki de işlemci sınıflarının reklam algısının da değişmesi gerekiyor.

Yani geriye doğru ilerlemeye başlayan markanın yeniden bir oluşum içerisine girerek belki de düşüşü engellemesi gerekmekte. Zira rakipler de son dönemde çok iyi. AMD çok kapsamlı çalışmalar içerisinde ve Intel, markasının daha önünde kendisine yer bulmaya başlamış durumda.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu