Güncel Windows Kullanım Oranları Açıklandı

Güncel Windows Kullanım Oranları Açıklandı

En güncel Windows kullanım oranları açıklandı. Windows kullanım oranlarında hangi işletim sistemi sürümü öne geçti? XP hala kullanılıyor mu?

Microsoft, Windows işletim sistemini çok sık yenilemiyor. Son dönemde sanki çok sık yenileniyormuş gibi bir hava oluştu ama aslında sürümlerin yayınlanmasının arasında ciddi bir süre farkı var. Windows 10 işletim sisteminden pay biçin. Yıllardır yeni işletim sistemini kullanıyoruz ama değişiklik olmuyor. Buna karşın kullanıcılar da yeni Windows işletim sistemlerine geçiş konusunda çok yavaş davranıyor.

Hala eski sürümleri doyasıya kullanan birçok kullanıcı var. Eski sürümlerin sıkça kullanılmaya devam ettiğini zaten biliyorduk ama rakamsal olarak da öğrenme fırsatımız oldu. Yapılan yeni bir araştırma, rakamsal olarak Windows kullanım oranlarının en güncel halinin ortaya çıkmasını sağladı.

En Çok Kullanılan Windows Sürümü Hangisi?

Paylaşılan kullanım oranı rakamları gerçek anlamda şaşırtıcı. Öyle ki 2001 yılında yayınlanan ve 2014 yılında tamamen son verilen XP sürümü bile hala ciddi bir oranda kullanılıyor. Değerlendirmede ilk sırada yer alan işletim sistemi Windows 10 işletim sistemi olarak gözüküyor. Windows 10 işletim sisteminin kullanım oranı %56.62 olarak açıklanmış durumda.

Windows'u yükseltme çalışmaları biraz sonuç vermiş. Bu orandan anladığımız bu. Yeni işletim sisteminin hemen arkasından gelen işletim sistemi sürümü ise çok sevilen ve hala bir kesim tarafından ana işletim sistemi olarak kabul edilen Windows 7 serisi.

windows.jpg

Windows 7 işletim sisteminin kullanım oranı da %26.03 olarak belirlenmiş. Hiç az bir oran olmadığını belirtmek isteriz. Asıl şaşırtıcı bulunan ise eski işletim sistemi Windows XP için paylaşılan rakam.

19 yıllık olmasına rağmen XP kullanım oranı %1.26. Yani hala bu işletim sistemini kullanan binlerce kullanıcı var. Bu oranın ne kadar ciddi olduğunu göstermek için rakam vereceğim. %1.26'lık kısma denk gelen kullanıcı sayısı 25.2 milyon olarak açıklandı. Yani binlerce desek de milyonlarca kullanıcı hala XP sürümünde.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.