Eski Mozilla Yöneticisinden Google'a Firefox Suçlaması!

Eski Mozilla Yöneticisinden Google'a Firefox Suçlaması!

Mozilla'nın eski üst düzey yöneticilerinden biri olan Johnathan Nightingale, Google'un kasıtlı ve sistematik olarak 10 yıldır Firefox'u sabote ettiği iddiasında bulundu.

Mozilla'nın eski bir genel müdürü olarak görev yapan Johnathan Nightingale, sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamalarda Google'a karşı oldukça ağır suçlamalarda bulundu. Attığı tweetlerde Google’ın Firefox’u kasıtlı ve sistematik bir biçimde sabote ettiğini ifade eden Nightingale, Google'ın aslında yansıtmak istediği gibi bir strateji izlemediğini belirtti. Google‘ a karşı yapılan bu suçlamaların elbette öncesi de bulunuyor. Ancak bu güne kadar yapılan suçlamalar arasında Google’ın sadece Firefox kullanıcılarını etkileyen küçük hataları planlı olarak yaptığını belirtmesi açısından Johnathan Nightingale’ın açıklamaları önemli bir yere sahip.

Firefox'un Şifreleri Ortadan Kaldıran Sistemi Google’ın Kasti Uygulamaları Yüzünden Mi Geri Çekildi?

Mozilla'da 2007 yılı itibariyle göreve başladığını belirten Nightingale, göreve başladığı dönemlerde henüz Google Chrome uygulamasının bulunmadığını, Google çalışanlarının bile Mozilla’ya ait arama motoru Firefox kullandığını ve Mozilla'ya ait bu arama motoruna hayranlık duyduğunu belirtti. Nightingale’in söylemlerine göre Google Chrome’un tanıtımının yapıldığı organizasyonda her şey olumlu görünüyor, iki rakibin istekleride aynı doğrultuda olduğundan aralarındaki anlaşmaların bile sürmeye devam edeceği ifade ediliyordu.

Nightingale, kısa bir süre sonra durumun asıl boyutunun çok daha farklı olduğunu fark ettiklerini ifade etti. Firefox arama motorunda Google reklamlarının olduğunu, Gmail ve Dökümanlar uygulamalarında sadece Firefox kullanıcılarının hata yaşadığını ve sürekli oluşan bu sorunlar için Google "basit bir hata" olarak açıklama yaptığını belirtti. Google gibi güçlü bir firmanın bu tür hataları çözemeyecek kabiliyette olduğuna inanmadığını söyleyen Nightingale, bunların kasti ve planlı bir şekilde gerçekleştirildiğini iletti. Google’ın uyguladığı kasti politika sebebiyle gelinen noktada Nightingale'e göre Firefox'a fazlasıyla zarar verilmişti.

Geçmişte benzer açıklamalar farklı Mozilla çalışanları tarafından da yapılmıştı. 2018 yılında başka bir Mozilla çalışan  Firefox üzerinden bağlanılan YouTube web sitesinin Google tarafından bilinçli olarak yavaşlatıldığını belirten açıklamalar yapmış, aslında Firefox ‘un kullanıcılarına sağladıkları arama motoru hizmetinin Google Chrome ve Microsoft Edge'den çok daha iyi olduğunu ifade etmişti. Bu uygulamaların temel nedeni kendisinden daha iyi olan Firefox’u saf dışı bırakmaktı

Gelen açıklamalarla ilişkin henüz Google tarafından yapılmış bir karşı açıklama yok. Google’ın sessizliğini koruyor olması iddiaların doğru olabileceği dair kamuoyundaki genel düşünceyi arttırıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.