En Kaliteli Ses Kayıt Programları (DAW Önerileri)

En Kaliteli Ses Kayıt Programları (DAW Önerileri)

Dijital kayıt yazılımı, sesi canlı olarak kaydedebilir veya işleyebilir. Video / ses kursları, sesli kitaplar, podcast'ler ve YouTube gibi genel medya prodüksiyonları için kullanılır. Bu yüzden en kaliteli ses kayıt programları oldukça önemlidir.

 

Dijital kayıt yazılımı, sesi canlı olarak kaydedebilir ve / veya işleyebilir. Video / ses kursları, sesli kitaplar, podcast'ler ve YouTube gibi genel medya prodüksiyonları için kullanın. Tüm müzik-ses kompozisyonu üretim sürecini kapsar, örn. En iyi DAW kayıt yazılımı, canlı enstrümanları ve müzikal tam kompozisyonları kaydedebilir.

Ancak bir kayıt sistemi öncelikle vokalleri, enstrümanları vb. Kayıtlamaya odaklanır. İkisi örtüşebilir, tek bir yazılım parçası müzik prodüksiyonunun tüm unsurlarını gerçekleştirebilir. Ve her ikisinin de genellikle gelişmiş düzenleme yetenekleri vardır (gecikmeler, sıkıştırmalar, gürültü kapıları, kırpma vb.).

640xauto.jpg

Şimdi yazımızda en iyi kayıt programları içerikleri ve bütçelerinden bahsedeceğiz. Bu araçlar, sıfırdan bir müzik notası oluşturmaya, tek başına vokal prodüksiyonlarıyla başa çıkmaya ya da ister toplantı notları için ister en iyi podcast kayıt yazılımı olsun, vokal kayıtlarını hızlı bir şekilde kaydetmek, temizlemek ve geliştirmek için geçici bir şey olarak işlev görmekten farklıdır.

 

PreSonus Studio One 4 Profesyonel Kayıt Yazılım Paketi

 • Sınırsız Ses / Enstrüman Parçası
 • Sınırsız Efekt Kanalları
 • Güçlü Otomasyonlar
 • Beş Güçlü Sanal Enstrüman
 • 64-Bit OS gerektirir

Görseller son derece akıcıdır. Maksimum iş verimliliği için her şey tek pencereli, sezgisel bir çalışma ortamındadır. Birden çok ses dosyası içeren büyük projeler için çalışma alanı idealdir. Ayrıca, MIDI aracılığıyla sanal enstrümanları çalıştırmak için klavyenizi bağlayabilir. Seslere önceden hazırlanmış besteler ekleyebilirsiniz. Örneğin:ses bankası kitaplığı, ses prodüksiyonlarınıza giriş ,çıkış karışıklıkları ve özel ses efektleri (çökme sesleri- dip sesler gibi) eklemek için çok yararlı olabilir, örn. podcast'ler. Klavyenizi tetikleyici olarak kullanarak tam olarak zamanlayın ve ses tonunuza perde değişiklikleri, EQ ayarlamaları ('lo-fi' gibi) ve zaman uzamaları gibi özel manipülasyonlar ekleyebilirsiniz. Otomasyonları da çok güçlüdür. Genel olarak, PreSonus Studio One 4 Professional dünyanın önde gelen endüstri standardı DAW'ları arasında yer almaktadır.

s1v5p-xlarge.jpg

Birazda eksilerinden bahsedersek; En az 4 GB RAM'e ihtiyacınız olacak, ancak 8 GB veya daha fazlası olması gerekir, i3 işlemci ve 40 GB sabit sürücü alanına ihtiyaç duyulur Basit projeler için, bu yazılım abartılı ve gereksizdir.​​​​​​​

Fiyatına da değinecek olursak, tek seferlik satın alma ücreti Türk Lirası ile 2.204 liraya tekabül etmektedir. Yıllık edinmek isterseniz bunu da mümkün kılmaktadırlar.​​​​​​​

Steinberg Cubase Eleme​​​​​​​nts 10.5

 • Mix, Master, Kaydet ve Düzenle
 • Çok Gelişmiş Efektler
 • Referans Videoları İçe Aktar​​​​​​​
 • Midi Kayıt
 • Renkli Mikser Kanalları
 • Güçlü EQ Araçları​​​​​​​

Şimdiye kadarki en iyi kayıt yazılımları ar​​​​​​​asındadır. Bununla birlikte, Cubase Elements 10.5, minimum 4GB RAM / 20GB depolama alanına (Windows işletim sistemi için 64-bit) ihtiyaç duymaktadır. Video ile senkronizasyon gerektiren ses çalışması yapıyorsanız (film kompozisyonları gibi), referans videoları doğrudan Cubase'e aktarılması gerekir. Sürüm 10.5 artık hem video hem de sesi dışa aktarmanıza, yaptıklarınızı istemcilerle ve ortak çalışanlarla paylaşmanıza izin veriyor. ​​​​​​​Eğme, zaman gecikmeleri, zaman uzatma, ekolayzır kullanarak frekans değişiklikleri ve perde değişiklikleri dahil olmak üzere bir dizi efekt uygulayabilirsiniz. ​​​​​​​Çalışma alanı, verimli iş akışı için son derece optimize edilmiştir ve düzinelerce parçayı karıştırmadan düzenlemenize olanak tanır. Gelişmiş ses kaydı ve düzenlemesinin yanı sıra film şeridi, podcasting ve diğer video prodüksiyonları için güçlü bir çözüm diyebiliriz.

cubase-14.jpg​​​​​​​

Eksi yanlarından bahsedecek olursak, bu ürünü indirmek yerine fiziksel olarak satın almanız gerekiyor. Size daw ile birlikte bir ses kartı gönderecekler ve yazılımı her kullandığını​​​​​​​zda bilgisayarınıza takılması gerekir. Bu program birinci sınıf bir DAW'dır. Ondan en iyi şekilde yararlanmak veya kullanıcı ara yüzünde temel bilgileri yapacak kadar dolaşmak, alışmak ve talimat vermek biraz zaman alacaktır. Ayrıca, videoyu referans olarak içe aktarabilseniz de bunun bir video prodüksiyon paketi olmadığını bilmek gerekir.

Bu dawın fiyatı Türk Lirası ile 3.947.10 denk​​​​​​​ gelmektedir.

 Avid Pro Tools (First veya V.12)

Güçlü Canlı Ses Kaydı​​​​​​​

 • Güçlü Ses Manipülasyonu
 • 60+ Yerel Eklenti
 • 4-16GB RAM Önerilen
 • Birinci Sınıf Yapımlar

Tam ölçekli profesyonel ses-müzik prodüksiyonları için (güçlü bir sisteminiz varsa) Pro Tools size dünyadaki en gelişmiş yetenekleri sunar.

products-createbiggreatsoundingmixespt1000x600-34836-1524076515-1280-1280.jpg​​​​​​​

Resmi öneri minimum 16 GB RAM'dir, ancak daha büyük projelerle yoğun bir şekilde uğraşsanız da yalnızca 4 ila 8 GB ile kurtulabilirsiniz. Bu durumda, aslında ücretsiz olan Pro Tools First'e gidebilirsiniz ve 4GB RAM sisteminde iyi olan bir yazılım parçası elde edebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi, dünya standartlarında bir profesyonel DAW'ın daha geniş yeteneklerini ilk kez öğrenirken güçlü özellikler isteyenler için 'First' önerilir. Ücretsiz sürüm, aynı anda en fazla 16 parça olmak üzere 4 ses kaydı ile çalmanıza izin verir. Profesyonel bir ses mühendisi-prodüktör tutmayı veya kendiniz için öğrenim prodüksiyonuna yatırım yapmayı düşünüyorsanız sürüm 12 çok daha iyidir ve önerilir.

Dezavantajlarından söz edersek, temel bilgiler için sağlam bir öğrenme eğrisi ve gelişmiş özellikler için çok daha uzun bir süre bekleyin. Bu araç, basit ses kaydının ötesine geçer. Pro Tools First sürümüne giderseniz, projeleri kaydedebilirsiniz ancak yerel olarak değil, doğrudan bulutta olması gerekir. Bazı kullanıcılar bunu rahatsız edici buluyor çünkü sürekli bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak ve bu bazıları için sorun olabilir.

 

 

 

 

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.