Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Formül

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Formül

Yıllarca çalışıp emek sarf eden milyonlarca kişi emekli olmanın hayalini kurarken, prim gününü doldurmasına rağmen emekli olamayanlar umutla bu durumun düzelmesini bekliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için ortaya çıkan son dakika gelişmesi, birçok..

 

Yıllarca çalışıp emek sarf eden milyonlarca kişi emekli olmanın hayalini kurarken, prim gününü doldurmasına rağmen emekli olamayanlar umutla bu durumun düzelmesini bekliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için ortaya çıkan son dakika gelişmesi, birçok kişi için umut ışığı oldu. 

1.jpg

EYT Mağdurları Ne İstiyor

Bildiğiniz gibi emekli olmanın hayaliyle yıllarca çalışıp gerekli pirim gününü dolduran yüz binler, yaş sorunu sebebiyle emeklilik hayatının tadını çıkaramıyor. EYT mağdurları olarak bilinen bu grup, bir an önce bu mağduriyetin giderilmesi için bir yasa düzenlemesi bekliyor. Yaklaşık 2 yıldır bu konuda yoğun baskı yapan vatandaşlar, mağduriyet yaşamaya devam ettiklerini ve bir an önce emekli olmak istediklerini ifade ediyor. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların isteği, hak etmiş oldukları hakka kavuşmak. 

EYT Yasası Ne Durumda

Haklarını geri almak için mücadele eden ve bir yandan da emekli olmak isteyen vatandaşların gözü EYT yasasında. Bu konuda geç kalınmasından şikâyetçi olan vatandaşlar, umutla bu konuda bir açıklama bekliyor. Hükümet cephesinden konuya ilişkin bir gelişme yaşanmazken, kulislerde konuşulan iddia EYT mağdurlarını mutlu etti.

Erken Emeklilik İçin Aranan Şartlar

Ülkemizde emekli olup, sağlıklı bir şekilde emekli hayatı geçirmek isteyen milyonlarca çalışan insan bulunmaktadır. Ancak emekli olmak için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartların hepsinin birlikte yerine getirilmesi koşuluyla emekli olmak mümkün hale geliyor. Aranan şartların birinin eksik olması durumunda emekli olma hayali başka bahara kalıyor. Tüm şartları tamamlayıp yaş şartını yerine getiremeyenler ise var olan yasanın değiştirilmesini istiyor. Bu konuda vatandaşlar hükümetten bir düzenleme bekliyor. 

Mevcut Yasa Erken Emeklilik İçin Ne İstiyor?

Mevcut düzenlemeye göre erken yaşta emekli olabilmenin gerektirdiği bazı şartlar söz konusudur. Kadınlarda en az 15 ve erkeklerde en az 20 yıl çalışmış olmak ve 3600 gün prim sayısını doldurmak erken yaşta emekli olmanın yolunu açıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok kritik bir nokta var. Bu şartlarda emekli olmak isteyen vatandaşların, 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta prim başlangıcının yapılmış olması gerekiyor. 

Prim gününü doldurmamış olan kadın ve erkekler için ise önemli bir fırsat bulunmaktadır. Kadınlarda doğum borçlanması ve erkeklerde askerlik borçlanması, şartları uygun olmaları durumunda prim gününe eklenmektedir. 

Formun Üstü

Formun Altı

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.