Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarlar artık çağımızın vazgeçilmez teknolojik aletlerinden biridir. Gerek birçok iş görmesi, gerek sağlıklı bir depolama alanı olmasından kaynaklı her zaman çekiciliğini koruyan bilgisayarların artık dizüstü olanları daha fazla tercih edilmektedir.

 

Bilgisayarlar artık çağımızın vazgeçilmez teknolojik aletlerinden biridir. Gerek birçok iş görmesi, gerek sağlıklı bir depolama alanı olmasından kaynaklı her zaman çekiciliğini koruyan bilgisayarların artık dizüstü olanları daha fazla tercih edilmektedir. Taşınabilir olmasından kaynaklı dizüstü bilgisayarlar daha fazla tercih edilirken, hala kurtulamadığımıza bazı yanlışlarda maalesef devam etmektedir. Toplumda bilinen kanılardan bir tanesi masaüstü bilgisayarların daha güçlü olduğu fikri olsa da bu büyük bir yanlıştır. Artık dizüstü bilgisayarlar çok kaliteli bir şekilde üretilmekte ve ciddi güçlerle donatılmaktadır. Bu yanlışı düzelttikten sonra şimdide dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanalım.

 

SSD’nin Önemi!

SSD Hardiskler çağımızın kurtarıcılarındandır. Bilgisayarlarda en çok can sıkan durumlardan biri kasma ve yavaş çalışma gibi durumlar SSD Hardisk ile tamamen ortadan kaldıramasa da bu etki minimum seviyeye getirilmektedir. SSD kart bu anlamda sizin için en önemli detaylardan bir tanesi olmalı ve elbette ki her bilgisayar gibi SSD Hardiske sahip olan bilgisayarların da periyodik bakım dönemlerini yine yapmak gerekir.

 

Ekranın Önemi!

Bilgisayar görsel bir teknolojik alet olmasından kaynaklı en önemli parçalarından bir tanesi ekrandır. Bu anlamda ekranın büyüklüğü sizin için ideal olmakla birlikte çözünürlük değerlerinin de istenilen seviyede olması beklenir. Bu bağlamda bizim sizler için önerimiz ise en kötü çözünürlük değerleri 1920 x 1080 piksel FULL HD olmalıdır. Bu değerlerin altındaki çözünürlükler izlediğiniz şeylerden keyif almanıza mani olmakla birlikte gözlerinizin yorulmasına da sebebiyet vermektedir.

 

İşlemci Seçerken Dikkat!

İşlemcilerde İntel veya AMD seçimi fark etmeksizin güncel olan işlemci tercihinde bulunmanız gerekir. Bu bağlamda intel i7 işlemci daha iyi bir işlemci olarak görülse de 7-8 yıl önce çıkarılmış olan bu model 2020’de çıkarılmış i3 işlemciden daha avantajlı kesinlikle olmayacaktır. Bu bağlamda işlemci tercihiniz her zaman yeni ve güncel olmalıdır. Öte yandan işlemci bilgisayar için en önemli noktalardan biri olmasından kaynaklı buna ayrıca daha çok dikkat etmeniz şarttır.

 

Son Olarak Elbetteki RAM!

Ram bilgisayarın en ciddi parçalarından biridir ve bu sebeple RAM seçerken mutlaka dikkatli davranmanız gerekir. Bir bilgisayar çok iyi olabilir ancak RAM’i düşük ise bilgisayardan istediğiniz verimi almanız zor olabilir. Bu bağlamda en az 8 GB RAM kapasitesine sahip bir dizüstü bilgisayar tercihinde bulunmanız sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.