Bilgisayar
Trend

Bir Devir Daha Bitti – Toshiba Bilgisayar Son Buldu

Toshiba tamamen satıldı. Bilgisayar bölümü isim değiştirdi. Artık Toshiba yok. Yerine gelen firma ise Sharp.

1985 yılında çıkardığı ilk bilgisayarı ile çok hızlı bir başlangıç yapan Toshiba, bundan 5-6 sene öncesine kadar özellikle laptop almak isteyenler için ilk tercih edilen markalardan gösteriliyordu. Başarılı ürünler sunduğunu zaten bildiğimiz markanın yok oluş sürecini başlatan ise CEO Hisao Tanaka tarafından imza atılan muhasebe skandalı olmuştu.

Bir denetim sırasında çıkan skandal, Tanaka ile beraber birkaç farklı CEO’nun da şirketten para sızdırdığı ortaya çıkmıştı. 1.2 milyar dolar gibi bir para sızmış ve toplamda 7 yıldır para aklandığı tespit edilmişti.

Toshiba Bilgisayar Bölümü Tamamen El Değiştirdi

İşte bu çöküş oldu. İşte bu sonun başlangıcı oldu. Toshiba hisselere yere serildi. Güven kalması ve marka övündüğü bilgisayar bölümünü 2018 yılında sattı. İlk satış için %80.1’lik hisse verilmişti ve bilgisayar bölümünün bu hissesini satın alan Sharp olmuştu.

toshiba-2.jpg

Sharp tarafından gerçekleştirilen satın alımın üzerinden 2 yıl geçti. 2 yıl içerisinde değişen çok bir şey olmadı. Toshiba bilgisayar adı unutuldu gitti. Çünkü zaten üretim de durmuştu.

Şimdi ise firmanın bilgisayar bölümünün tamamı Sharp tarafından satın alındı. Bilgisayar bölümü satıldığı gibi NAND bellek üretimindeki birim de gitti. Bu birimde Kioxia firmasına bağlandı. Böylece tarihten bir marka daha silinmiş oldu. Artık Sharp tarafından farklı isimle, farklı teknolojilere sahip üretilen bilgisayarlar göreceğiz.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu