Haberler

Barselona’da Arabalar Olmadan Akıllı Şehir Deneyi

Barselona'da Superblocks adı verilen ''akıllı şehir'' deneyi yapıldı. Akıllı şehir uygulamasında şehirde arabaların yokluğu dikkat çekti.

Kalabalık ve yoğun trafiğe sahip Barselona’da alışılmadık bir sessizlik vardı. Sadece küçük bir oyun alanında oynayan çocuklar ve kuşların sesleri. Hiç trafik yoktu ve normalde arabaların park edildiği yerler koşu parkuru ve oyun alanı olarak kullanıldı. 

Superbloks adı verilen bu akıllı şehir deneyi şu an için Barselona’daki 6 şehirde aktif edildi. Deney kapsamında temel araçlar hariç 10 km/saat ile sınırlı olan araçlara izin verildi. Araba sahipleri arabalarını yer altına park etti. 

”Otomobiller Şehirdeki Kamusal Alanın %60’ını Kaplıyor”

Barselona’nın Şehircilik Belediye Başkan Yardımcısı Janet Sanz, yaptığı açıklamada “Otomobiller şehirdeki kamusal alanın% 60’ını kaplıyor. Arabaların kapladığı alanı boşaltır ve şehri dengelersek bu zamana kadar arabalar yüzünden kullanılamayan alanlar halka açık hale gelir” dedi. 

Akıllı şehir deneyimi sadece trafik için değil aynı zamanda şehre döşenen senserler, CCTV kameraları ve hatta telekom ağları ile de desteklendi. 

Kentin dijital yenilik komisyoncusu Michael Donaldson, “Teknolojinin şehirlerde yaşam kalitesini iyileştirmek ve dijital dışlama yaratmamak için vatandaşların hizmetinde olması gerektiğine inanıyoruz. Akıllı teknolojinin sağladığı veriler aynı zamanda vatandaşların deneyimleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Böylece kamu için daha iyi kararları alabilecek veri tabanına sahip oluyoruz” dedi. 

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı