Haberler
Trend

Bakan Varank, Yerli Üretim Elektrikli Faytonları Test Etti

İstanbul, Adalar’da faaliyet gösteren atlı faytonların geçtiğimiz günlerde kullanımdan kalkmasının ardından gündeme gelen elektrikli faytonlar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından test edildi.

Bursa ve Denizli gibi Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinde üretilmiş olan ve doğaya tamamen zararsız olan bu, elektrikli faytonlar, daha önceden Formula 1 yarışlarına da ev sahipliği yapmış olan İstanbul Park’ın pistlerinde Bakan Varank ve eşlik eden ekibi tarafından denendi. Bakan Varank’a eşlik eden ve aracı deneyen diğer isimler ise İstanbul kentinin Valisi Ali Yerlikaya ve Pendik İlçe Belediye Başkanı Ahmet Cin, Tuzla İlçe Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın yanı sıra elektrikli faytonları üretmekte olan şirketin genel müdürü Haluk Şahin. 

Belediye başkanları ve Vali ile aracı test etme fırsatı bulan Bakan Varank, araçtan oldukça memnun kaldıklarını, gayet güzel ve kullanışlı bir araç olduğunu söyledi.  Sözlerine yerli üreticinin desteklenmesi gerektiğini işaret ederek devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yerli malı ürünlere kamu ihalelerinde yapılmakta olan yüzde 15 fiyat avantajı durumunu hatırlayarak her daim yerli ürünlere fiyat avantajı uygulanması amacını güttüklerini belirterek bakanlıklarla ve kamu idareleriyle sürekli iletişim halinde olduklarını açıkladı.

30’dan fazla ülkeye ihracatı gerçekleştirilen bu, elektrikli fayton doğaya karşı tamamen zararsız olmasıyla biliniyor ve 6 ila 8 saatte şarj olup, yaklaşık 70-80 kilometrelik bir mesafeyi kat edebiliyor.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı