Bilim & Teknoloji

Avustralya’da Yeni Dinozor Fosilleri Bulundu

Yeni dinozor kalıntıları bulundu. Kalıntılar için modelleme çalışması yapıldı.

İnsanlıktan önce dünyada birçok canlı türünün yaşadığı biliniyor. İnsanlık tarihinden önce dünyada var olduğu bilinen canlı türlerinden birisi de dinozorlar. Şimdi ile karşılaştırdığımız zaman, dev kütlelere sahip olan dinozorların, insanlık tarihinden önce yok olduğu da biliniyor. Dinozorlar için kalıntıların bulunmaya devam ettiğini de biliyoruz.

Son olarak Avustralya bir dinozor fosili bulundu. Güney Kutup Dairesi yakınlarında bulunan fosil kalıntıları, 118 milyonluk bir dinozora ait. Avustralya Melbourne’ün 145 km güneydoğusunda bulunan fosillerin önemli bir türü işaret ettiği de açıklandı.

Avustralya’da Yeni Kalıntılar

Bazı kemik kalıntılarının ve tüylerin bulunduğu fosiller içerisinde en çok dikkat çeken ise proto tüy kalıntıları oldu. Proto tüylerinin etçil olan dinozorlara ait olduğu biliniyor. 10 adet bulunan proto tüylerinin dışında daha ince tüylerin bulunduğu ve bunların da muhtemelen otçul dinozorlara ait olduğu söyleniyor.

dinozor

Bunun dışında ilkel kuş türlerine dair kalıntılar bulunduğunu da açıklayan bilim insanları, kalıntılardan ve tüylerden dinozorun yapısını da tespit etmeyi başardı. Yapılan çalışmanın sonrasında prototip olarak dinozora ait modellerin hazırlandığı da açıklandı.

Soğuk bölgelerde yaşamaya uygun bir yapısı olduğu düşünülen dinozorların kemik kalıntılarının incelendikten sonra sergilenmesi bekleniyor. Benzeri kalıntıların olup olmadığı için bölgede inceleme çalışmaları devam ediyor.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı