Bilim & TeknolojiHaberler

Avrupa Birliği Yüz Tanıma Teknolojisine Karşı Tepkili!

Avrupa coğrafyasının en büyük siyasi ve devletler üstü organizasyonu olan Avrupa Birliği, yayımladığı bir bildirede, yüz tanıma teknolojisine dair olumsuz kararlar aldı.

Son yıllarda teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesini takiben ortaya çıkan ve özellikle telefonlara entegre olarak bankacılık vb. sektörlerde kullanıcıların hayatını oldukça kolaylaştıran yüz tanıma teknolojisi, Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. 

Bu, yasak kararın arkasında oldukça kesin bir biçimde duran Avrupa Birliğinin yayımladığı bildiride, yüz tanıma teknolojisinin yasaklanmasının ana nedenlerinden biri olarak kişisel verilerin kullanılması olarak gösterildi. 

Teknolojiye diğer ülkelere kıyasla daha fazla muhafazakâr yaklaşan ve teknolojinin hızlı gelişimi incelendiğinde yeni teknolojilere entragrasyonda bir nebze de olsa geç kalan Avrupa Birliği, yüz tanıma teknolojisine dair yaptığı açıklama da bu teknolojinin zararlarının ve faydalarının tam anlamıyla anlaşılabilmesi için üç veya beş yıl arasında yasağın kesinlikle devam edeceğini duyurdu. Bu kararı ile hali hazırda oldukça geç kaldığı teknolojiye uyum sürecinde daha da geride kalacak olan Avrupa Birliği ülkeleri, bu kararın ana odak noktası olan kişisel verilerin gizliliğini yüz tanıma teknolojisine uygulanacak bir yasaktan başka çaresi olmadığını düşünüyor. 

Kişisel veriler olarak adlandırılan özel ve paylaşılması tehlike oluşturabilecek verilerin yerel hükümetler ile birlikte özel şirketlerin kullanıma açmanın oldukça yanlış olduğunu açıklayan Avrupa Birliğinde kısa vadede yüz tanıma teknolojisini yaygın bir biçimde kullanmak mümkün olmayacak.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı