Bilgisayar
Trend

Apple’dan Bir Önceki MacBook Modellerinin Klavyeleri İçin Özür Geldi

Apple, üçüncü nesil kelebek klavye modellerinde yaşanan sorunlar nedeniyle etkilenen MacBook Pro kullanıcılarından özür diledi.

Apple’ın MacBook modellerinde bir iki yıl önce yaşanan klavye sorununları yeniden gündem oldu. Firma tarafından yayınlanan bir açıklama metninde hâlen daha az sayıda da olsa bazı kullanıcıların üçüncü nesil kelebek mekanizmalı MacBook klavyelerini kullanırken bazı sorunların yaşandığını ve bir takım tuşların işlemleri tam olarak yerine getiremediği doğrulandı.

Cupertino’lu firma tarafından yapılan açıklamada az sayıda da olsa bazı kullanıcıların üçüncü nesil kelebek klavye modelinde yaşadığı sorunların farkında olduklarını ve bunun için firmaca üzgün oldukları belirtildi. Bununla birlikte Mac dizüstü modeli kullanıcılarının büyük çoğunluğunun yenilenmiş klavye ile oldukça iyi bir kullanıcı deneyimini devam ettirdikleri de açıklamada kendisine yer buldu.

Bilindiği üzere 2016 yılında Apple, MacBook modelleri yenilenmiş ve tasarım değişikliklerinin yanında kelebek mekanizmalı yeni klavyeler de bu modellerde yerini almıştı. Özellikle 2017 yılında piyasaya sürülen MacBook Pro modellerinin bazılarında yaşanan klavye sorunları nedeniyle kullanıcı şikayetleri ardı ardına gelmeye başlamış ve yapılan incelemelerde bilgisayarda yerleşik kelebek nesil klavyenin bazı ürünlerde doğru bir şekilde kullanım olanağı sağlayamadığı gözlenmişti.

Kelebek klavye modeli ilk kez 2015 yılında kullanılmaya başlandı.

Haliyle 2015 yılında ilk kez 12 inç Mac modelleri ile Apple’ın dünyasına giriş yapan kelebek klavye mekanizması 2017 yılında üçüncü neslini yaşarken bazı sorunları beraberinde getirmişti.

Apple’dan sorunlu klavyeler için uzatılmış tamir programı!

Yaşanan klavye sorunlarının ardından Apple tarafından üçüncü nesil klavye donanımında lastik zar eklenerek sorunun çözüm yoluna gidilmiş ve bu zar sayesinde bazı tuşların işlemini sağlayamamasına neden olabilecek toz veya partiküllerin klavye düzeceğine girişi engellenmeye çalışılmıştı. Ayrıca firma tarafından klavye donanımı ile ilgili sorun yaşayan müşteriler için uzatılmış tamir programı başlatılmış fakat 2018 yılında piyasaya sürülen MacBook Pro ve MacBook Air modelleri bu programda yer almamıştı.

Teknoloji devi Apple’ın bu klavye modeli ile ilgili yaşanan problem nedeniyle yayınladığı özürle birlikte şirketin bu durumu sorun olarak görmeye devam ettiği doğrulanmış oldu.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı