Haberler

Apple İki Çalışanını Bilgi Sızdırdığı Gerekçesiyle İhbar Etti

Piyasa değeri ile sektörün en önemli teknoloji şirketi olan Apple, iki çalışanını ihbar etti. Firma gizli bilgilerin sızdırıldığını düşünüyor.

1 trilyon doları aşan piyasa değeri ile teknoloji sektörünün devlerinden birisi olan Apple, iki çalışanını resmen mahkemeye ihbar etti. Şirketini içinden gelen bilgilere göre iki çalışan, Apple’ın gizli bilgilerini sızdırmakla suçlanıyorlar.

Çin asıllı olan ve uzun bir süredir Apple’da çalışan Xiaolang Zhang ve Jizhong Chen ‘in şirketin sırlarını kendi ülkelerine kaçırmakla suçlandığı ifade edilirken Apple direkt olarak mahkemeye ihbar başvurusunda bulundu. ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi Savcıları ise iki çalışanın kaçma risklerinin bulunduğunu ve mutlaka takip edilmesi gerektiğini savundular.

Savcıların yapmış oldukları açıklamalara göre Xiolang Zhang, sürücüsüz araç için çalışmalar yapan Apple’ın gizli bilgilerini sızdırdı. Ayrıca Zhang’ın Çin’e kaçarken yakalandığı da biliniyor. 

İddiaları Reddettiler

Xiaolang Zhang ve Jizhong Chen, kendilerine yöneltilen iddiaları tamamen reddettiler. Herhangi bir kötü niyetleri olmadığını ve Apple’a asla ihanet etmediklerini yineleyen ikili, buna rağmen kuvvetli şüphe sebebiyle tutuklandılar. Ancak avukatların girişimi ve delil yetersizliği sebebiyle ikili kefaletle serbest kaldı. 

Bilindiği üzere Apple bu iddiaların gündeme gelmesiyle birlikte Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne çalışanlarını ihbar etmiş ve direkt olarak işten atmıştı. Şuan itibariyle Zhang ve Chen Apple’da çalışmasalar bile haksız yere atıldıklarını iddia ederek karşı dava açabilirler. 

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı