Haberler
Trend

Apple Corellium’a Telif Hakkı Davası Açtı

Teknoloji Devi Apple Corellium'a Açtığı Davaya Telif Hakkı İhlali'ni De Ekledi.

Apple, jailbreak yapmayı sona erdirme hamlesi olarak nitelendirilen Corellium aleyhinde dava açtı. Teknoloji devi Corellium’un, iOS’un “mükemmel kopyalarından” kâr elde ettiğini iddia ederek Ağustos ayında yasal savaşına başladı. Apple şimdi telif hakkı ihlali iddiasıyla davasını değiştirdi. Corellium’un genel müdürü Amanda Gorton, geliştiricilerin ve jailbreak yapanların hareketle “ilgili” olmaları gerektiğini söyleyen açık bir mektup ile cevap verdi.

Jailbreak Nedir?

Jailbreak, Apple’ın işletim sistemlerinin kısıtlamaları kaldırmak ve kullanıcıya daha fazla kontrol sağlamak için değiştirildiği bir işlemdir. Ayrıca, kullanıcıların Apple tarafından onaylanmamış uygulamaları yüklemelerine izin verir ve ara yüzü çeşitli şekillerde özelleştirme seçeneği sunar.

Corellium, güvenlik araştırmacılarının platformdaki hataları keşfetmesine izin verdiğini söyleyen iOS yazılımını sanallaştırma konusunda uzmanlaşmıştır. Ancak Apple, şirketi, kullanıcıları keşfettikleri kusurları en yüksek fiyata açık pazara satmaya teşvik etmekle suçladı.

Corellium’dan Apple’a ”Derin Bir Hayal Kırıklığına Uğradık”

Corellium, Apple’ın iddiaları sebebiyle “derin bir hayal kırıklığına uğradığını” ve jailbreak topluluğunun hedeflerinin yanlış temsil edildiğini” söyledi.

“Corellium’un davranışı Apple’ın telif haklarını açıkça ihlal ediyor,” dedi teknoloji devi Apple bir açıklamasında. “Her şeyi basitçe kopyalar: kod, grafik kullanıcı ara yüzü, simgeler…  Hepsini ayrıntılı olarak kopyalayabilir.”Corellium’un genel müdürü, Apple’ın son telif hakkı ihlali iddialarına yanıt olarak bir açıklama yaptı. Apple’ın jailbreak topluluğunu hedef almasını eleştirdi ve şirketin geçmişte jailbreak platformunun kullanıcılarından doğrudan yararlandığını kabul etmediğini öne sürdü.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı