Haberler
Trend

Apple Cihazlarda Kritik Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

Özellikle gizlilik ve güvenlik denildiği zaman akla gelen şirketlerden biri olan Apple’da keşfedilen açık, bu düşüncenin yanlış olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açtı.

Gizlilik dendiği zaman kullanıcıların tercih ettikleri ve güvenli buldukları Apple’da şok eden bir açık keşfedildi. Android telefonlara göre daha güvenilir olduğu düşünülen Apple’ın açığı bulunduktan sonra bazı tartışmalar da ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre şirketin IPhone 11 Pro isimli cihazında GPS kapatılmasına rağmen telefon hala GPS verileri göndermeye devam ediyor. 

Apple Yetkilileri Bilgi Vermekten Kaçındı

Apple’ın yeni çıkardığı iPhone 11 Pro modelindeki GPS açığı pek çok kullanıcıyı tedirgin etti. Kullanıcılar GPS’i kapatmış olsalar bile telefon hala veri göndermeye devam edebiliyor. Bu konu hakkında açıklama bekleyen kullanıcılar için şirket henüz bir açıklama yapmış değil. İlerleyen günlerde GPS açığına ilişkin şirketin detaylı bilgi vereceği düşünülmekte. 

Gizlilik ihlali sağlayan ve kullanıcı güvenliğini tehdit eden bu açık hakkında şirketin çalışmalara başladığı bilinirken, kısa bir süre sonra güncellemeyle beraber açığın ortadan kaldırılacağı iddia ediliyor. Şirket kanadından gelen haberler ise bu durumun bilindiği yönünde. Büyük satış rakamlarına ulaşan ve 1.2 trilyon Dolar piyasa değeri ile dünyadaki birçok şirketi geride bırakan Apple’ın açık sonrası nasıl bir hamle yapacağı merak edilirken Türk kullanıcıların da durumla alakalı tedirginlik yaşadıkları kaydedildi.

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı