Haberler

Apple Card için Soruşturma Başlatıldı

Apple Card için yeni bir soruşturma haberi gündemde. Apple bu kez cinsiyetçilik iddiasıyla karşı karşıya.

Apple ilk olarak Mart ayında Apple Card için tanıtım yapmıştı. Metal bir kredi kartı olarak karşımıza çıkan Apple Card, tanıtıldığı dönemde bir hayli ilgi çekti. Tanıtımın hemen sonrasında ABD genelinde kullanıma sunulan kartların, şimdi ise bambaşka bir konu ile gündeme geldiğini görüyoruz.

Bu kez Apple Card yüzünden firmaya yeni bir soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Açılan soruşturmanın nedeni ise “cinsiyetçilik” yapıldığı iddiası. ABD’de kart limitleri karşılaştırması sonucunda ortaya çıkan durum üzerine açılan soruşturma, markanın ceza ile karşı karşıya kalabileceğini de göstermekte.

Apple Card Limit Tartışması

Konunun ortaya çıkmasını sağlayan David Hansson isimli bir kullanıcı oldu. Eşi Jamie Hansson ile beraber Apple Card kullandıklarını açıklayan isim, eşinin kredi limitinin çok yüksek olmasına karşın kartın limitinin düşük tutulduğunu fark etti. Kullanıcı daha sonra bunun için Apple’a başvuru yaptıklarını açıkladı.

Fakat ne yaptılarsa eşinin kredi kartı limitini yükseltmediklerini beliren David isimli kullanıcı, olayı sosyal medyadan paylaştı. Bunun üzerine benzer durumla karşı karşıya birçok kullanıcıdan benzer şekilde paylaşımlar geldi.

Sonrasında Steve Wozniak tarafından da benzeri bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşımın ardından kadınlar ve erkekler arasında farklı limitlerin belirlendiği iddia edildi. Konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmayan Apple, yapılan açıklamaların ardından cinsiyetçilik iddiası ile soruşturmayla karşı karşıya kaldı.

Etiketler

Hakan ŞENTÜRK

1991 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı