Haberler
Trend

Apple, 5 nm İşlemcili iPhone Modelleri İçin Gün Sayıyor

Amerikalı teknoloji şirketi Apple, yeni teknolojiyle üreteceği iPhone modelleri için gün saymaya başladı. Şirketten gelen haberlere göre 2020 yılında bazı iPhone cihazları 5 nm fabrikasyon süreci ile üretilecek.

Akıllı telefon pazarına hakim olan ve satış rakamlarıyla dikkat çeken Apple, kendini geliştirmeye devam ediyor. DigiTimes tarafından ortaya atılan iddiaya göre şirket, 5 nm sistem parçaları üretmesi için Tayvanlı TMSC’ye yetki verdi. Bilindiği üzere TMSC, Apple adına işlemci parçaları imal ediyor. 

5 nm işlemcili iPhone Piyasaya Çıkıyor

Yine DigiTimes’in verdiği bilgiye göre Tayvanlı işlemci parçası üreticisi TMSC, Apple’ın isteğini 2020 yılının ikinci çeyreğine kadar yerine getirecek. Yani Apple, 5 nm fabrikasyon süreci ile üretilmiş akıllı telefonlarını sene sonuna kadar kullanıcılara tanıtacak. 

Bilindiği üzere yeni çıkan iPhone modellerinde A13 Bionic işlemci kullanılmış ve bu işlemciler 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilmişti. Şirketin bu gelişmeyi bir adım daha öteye taşıyarak 5 nm işlemcili telefonlarını piyasaya sürmesi bekleniyor. 

5 nm İşlemcilerin Avantajları

5 nm fabrikasyon süreciyle üretilen cihazlarda işlemci hızı yükselecek. Bu durum, kullanıcıların telefondan daha fazla performans almalarına yardımcı olacak. Ayrıca güç tüketimi de minimum seviyelere ineceği için batarya ömrü uzayacak.

Apple’ın bu teknolojiyi rakiplerinden önce kullanıcılara sunarak dikkatleri üzerine çekmek istediği ifade ediliyor. 

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı