Haberler

Android Uygulamalarında Soraka Virüs Skandalı

Google Play Store genellikle kullanıcılarına çok farklı uygulamaları sunmayı başarıyor. Ancak bu durumun bazı zamanlarda ciddi şekilde tehlikeli olabileceğini söylemek mümkün. Gelen haberlere göre Play Store’da bulunan bazı uygulamalar cep telefonlarına virüs bulaştırıyor.

Siber güvenlik uzmanları tarafından yayınlanan rapora göre 104 farklı Android uygulamasında kötü amaçlı yazılım tespit edildi. Tabii ki bu durum kullanıcıları endişelendirirken uzmanların uygulamalarda “Soraka” virüsünü saptadıklarını açıklaması Google’ı da harekete geçirdi.

Peki Nedir Bu Soraka?

Soraka’nın aslında Türkçe bir karşılığı bulunmuyor. Ancak Rusça’da argo bir kelime olduğu bilinen Soraka, Android telefonlara uygulamalar üzerinden bulaşıyor. Virüs bulaşan akıllı telefonların ekranına dışarıdan müdahale etmek mümkün hale gelirken yazılımın sahibi de ciddi şekilde para kazanıyor.

Soraka virüsü bulaşan bir telefonun kilit ekranında sürekli reklam çıkmaya başlıyor. Bu durum müşterileri rahatsız ederken yazılımcısını da zengin ediyor. Ayrıca virüs, güvenlik uygulamalarına (anti-virüs) karşı dirençli. Haliyle telefonlardan virüsü kurtarmak çok daha zor bir hale geliyor.

Edinilen bilgilere göre üç aydır akıllı cep telefonlarını etkileyen Soraka, an itibariyle 5 milyon Android telefona sızmayı başardı.

Siber Güvenlik Uzmanları Uyarıyor

Siber güvenlik uzmanları özellikle kullanıcıların güvenmedikleri uygulamaları indirmemelerini öneriyor. Ayrıca uzmanlar her uygulamanın yorumlar kısmına bakılmasının da önemli bir güvenlik tedbiri olabileceğini bildiriyorlar. Google’ın bu konuda harekete geçtiği ve çalışmalara başladığı gelen haberler arasında.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı