Mobil

Android Telefonlarda Güvenlik Açıkları Ortaya Çıktı

Android işletim sistemi üzerine geliştirilen arayüzler için güvenlik açıkları ortaya çıktı.

Akıllı telefon pazarında genel olarak Android işletim sisteminin kullanıldığı görüyoruz. Özellikle son birkaç yıldır telefonların sayısının artmasıyla beraber Android işletim sisteminin kullanım oranları da artmaya başladı. Söz konusu işletim sisteminin açık kaynak kodlu yapısı da markaların işini bir hayli kolaylaştırıyor.

Firmalar stok Android işletim sistemini kullanarak akıllı telefonları için yeni arayüzler geliştiriyor. Fakat görünen o ki birçok marka bu konuda güvenlik açıklarını göz ardı ediyor. Kryptowire firması tarafından yapılan açıklama, arayüzlerde güvenlik açıklarının olduğunu ortaya koyuyor.

Android Telefonlar Güvenlik Sorunlarıyla Karşılaşabilir

Genelde Çinli akıllı telefon üreticilerinin arayüzlerinde ortaya çıktığı belirtilen güvenlik açıklarının, Samsung gibi dev markalarda da kullanıcıların karşısına çıktığı belirtildi. Bu noktada Samsung’un arayüzlerinde de 33 açık bulunduğu duyuruldu.

Yani sadece küçük markalar değil, ünlü markalarda da ciddi sorunlar söz konusu. Söz konusu açıklamanın hemen ardından Samsung tarafından da bir açıklama geldi.

Android

Firma bu güvenlik açıklarını sürekli olarak izlediklerini ve güvenlik açıklarının tespit edilir edilmez güncellemelerle kapattığını duyurdu.

Son olarak 33 güvenlik açığının da yeni bir güncelleme ile kapatıldığı konusunda bilgi verildi. Güvenlik açıklarının kapatılmasıyla beraber sorunun ortadan kalktığını söylemek yanlış olmaz. Kullanıcıların bilgilerinin çalınmasına neden olabilecek olan güvenlik açıkları için diğer markaların nasıl çalışmalar yaptığı ise merak konusu.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı