Bilgisayar

AMD Ryzen Pro İşlemcileri Duyuruldu!

AMD Ryzen Pro işlemcileri için duyuru yapıldı. AMD Ryzen Pro serisinin özellikleri neler?

Dizüstü serilerde kullanılan işlemciler için ciddi bir yarış söz konusu. Bu alanda Intel ile AMD arasında önemli bir çekişme söz konusu. Şu sıralar yarışta Intel’in öne geçmesini ve 9.nesil işlemcileri dizüstü bilgisayarına sunmasını beklerken AMD atak yaptı ve AMD Ryzen Pro işlemcilerini duyurdu. Böylece yarış yeni bir boyut kazanmış oldu.

AMD Ryzen Pro İşlemcileri Neler Sunuyor?

AMD Ryzen Pro serisi işlemciler 3 farklı model olarak sunulacak. Seride Ryzen 3 Pro 3300U, Ryzen 5 Pro 3500U ve Ryzen 7 Pro 3700U işlemcileri yer alıyor. 3 işlemcinin düşük performanstan yükseğe doğru sıralandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Biraz daha detaylı olarak işlemcilerin özelliklerine geçelim.

Buna göre yeni seri işlemciler içerisinde yer alan Ryzen 7 Pro 3700U modelinin 2.3 GHz saat hızı ile en iyi seri olduğunu görmek mümkün olacak. 2.3 GHz saat hızının maksimum olarak 4 GHz seviyesine çıktığını görmek mümkün olacak.

Bu işlemciler 10 çekirdekli olacak. Intel’in i7 serilerine göre %14-15 oranında daha yüksek performans gösterdiği iddia edilen işlemcilerin bir düşük serisi ise Ryzen 5 Pro 3500U modeli.

AMD Ryzen Pro

Bu modelde de 2.1 GHz saat hızı maksimum olarak 3.7 GHz seviyesine kadar çıkış yapabiliyor. Yeni işlemcilerin 8 çekirdek olduğunu ve serinin orta modeli olduğunu göreceğiz. Bunun dışında giriş seviyesi işlemciler ise Ryzen 3 Pro 3300U modeli olacak. 2.1 GHz saat hızının kullanıldığı işlemciler de maksimum olarak 3.5 GHz hıza çıkış yapabilecek. Bu seride ise 6 çekirdekli bir yapı sunulduğunu ekleyelim.

Her üç işlemci için de performans konusunda başarılı sonuçlar ortaya koyacak. Performans odaklı işlemcilerin yanında VEGA grafik mimarisi yer alacak ve bu bile oldukça yüksek bir grafik performansının ortaya konulacağını gösteriyor.

Yeni nesil işlemciler için özellikle genel olarak bu şekilde. İşlemcilerin çıkış tarihi konusunda da bir detay paylaşalım. Söz konusu işlemci modellerini kullanacak olan bilgisayarların HP ve Lenovo modelleri olması bekleniyor. Yılın ikinci çeyrek kısmında AMD Ryzen Pro işlemcilerini kullanan bilgisayarlar satışa çıkmış olacak.  

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı