Bilgisayar

AMD Ryzen 3950X Tanıtıldı

AMD Ryzen 3950X işlemcileri için tanıtım yapıldı.

AMD işlemci yarışında Intel’in önüne geçmeye başladı. Özellikle tanıtımı yapılan son modellerde ciddi oranda başarı elde edildiğini söylemek yanlış olmaz. Bu modeller arasında yer alan serilerden birisi de AMD Ryzen 3950X işlemcileri oldu. Çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan yeni işlemci modelleri, hem teknik açıdan hem de performans açısından oldukça başarılı modeller arasında yer alıyor.

AMD Ryzen 3950X Neler Sunuyor?

Yeni işlemci modelinin 16 çekirdekli olduğu açıklandı. İş parçacığı olarak ise 32 thread bulunduran serinin genel olarak başarılı modellerden biri olacağı kesin. Öyle ki işlemcilerin 3,5 GHz standart çalışma hızı bulunuyor.

Birçok rakibinden daha önde değerlere sahip olan AMD Ryzen 3950X, turbo hızlarında ise 4.7 GHz sat hızına kadar çıkış gösterebiliyor. Yeni serinin TDP değerine baktığımız zaman ise 105 watt gibi bir değer sunulduğunu görmekteyiz.

AMD Ryzen 3950X

Yine bu değerde son seri rakiplere göre biraz daha iyi bir değer. İşlemcilerin 12 çekirdekli rakibi Intel Core i9-9920X modeliyle karşılaştırıldığı zaman, daha fazla performans ve daha fazla çekirdek sayısı sunduğunu da ekleyelim. Bu da genel işlem gücünün daha yüksek olmasını sağlıyor.

Adobe Premiere uygulaması üzerinden yapılan performans testlerinde AMD Ryzen 3950X serisinin Intel i9-9920X modeline göre %26 daha yüksek performans sunduğunu da ekleyelim. Tüm bu özelliklerle beraber serinin fiyatı ise 749 dolar olarak açıklandı.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı