Bilgisayar
Trend

AMD Radeon RX 5500 XT Ekran Kartları Görücüye Çıktı

İşlemci ve ekran kartları ile teknoloji sektöründe iyi bir konumda bulunan AMD, yeni ekran kartı RX 5500 XT'yi tanıttı.

Gerek işlemcileri gerekse de ekran kartlarıyla her zaman konuşulan AMD, yeni ekran kartı RX 5500 XT’yi görücüye çıkardı. RDNA oyun mimarisinden güç alacak olan ekran kartı, ayrıca 8 GB’a kadar bellekle kullanıcılara sunulacak. 

AMD’nin yeni ekran kartının özellikle Full HD çözünürlükte oyun oynamayı sevenlere bir alternatif olacağı ifade ediliyor.

İşte Radeon RX 5500 XT Özellikleri

Kullanıcıların merakla bekledikleri grafik kartı RX 5500 XT, Full HD çözünürlüğünde oyun oynamayı sevenlere doğrudan hitap edecek. Ayrıca 7nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ekran kartı yüksek bant genişliğine  sahip olacak. PCIe 4.0 teknolojisini destekleyen kartın 4GB ve 8GB olmak üzere iki ayrı şekilde piyasaya sürüleceğini de söylemek mümkün. 

Bu arada RX 5500 XT yüksek hızlı GDDR6’yı kullanıyor. Bu da kartın rakiplerine nazaran yüzde 13 daha hızı performans vermesi anlamına gelmekte. 

Fiyatı Henüz Kesinleşmedi

AMD’nin yeni ekran kartı Radeon RX 5500 XT’nin fiyatı henüz kesinlik kazanmadı. Ancak Çin piyasasından gelen bilgilere göre kart, 210 Dolar’a alıcı bulacak. Bu arada Türkiye pazarında fiyatın vergiler sebebiyle daha yüksek olacağını söylemek mümkün. Ekran kartının Türkiye’de pek çok kullanıcıyı heyecanlandırdığı ve şirketin kısa süre içerisinde ürünü Avrupa pazarına sokacağı gelen haberler arasında. 

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı