Bilgisayar

AMD Bu Kez Intel’i Geçti

AMD işlemcileri Guney Kore pazarında Intel işlemcilerinin önüne geçti.

İşlemci pazarında kıyasıya bir yarış söz konusu. Pazara hakim olan Intel ve AMD arasında devam eden yarışta, son dönemde Intel’in üstünlüğü konuşuluyordu. Fakat Intel işlemcilerinin ciddi bir rakibi ortaya çıkmaya başladı. En ciddi rakip AMD.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar Intel, pazarda açık ara lider konumdayken, yavaş yavaş bu konuda değişiklikler yaşanmaya başladı. Son olarak AMD’nin Güney Kore pazarında liderliği eline aldığı konusunda açıklama yapıldı.

Paylaşılan son verilere göre Güney Kore pazarının işlemci liderli artık AMD oldu. Intel’in Pazar payında ciddi bir düşüş olduğunu söylemek gerekiyor.

3.nesil Ryzen Serisi AMD’ye Yaradı

AMD’nin yükselmesini sağlayan ise 3.nesil işlemciler oldu. Kısa süre önce tanıtılmaya başlayan 3.nesil AMD Ryzen işlemcilerinin pazarda liderliği ele aldığını net bir şekilde görebiliyoruz. 3.nesil işlemcilerden sonra AMD’nin Pazar payının %53 olduğu açıklandı. Bu oran Intel işlemcilerinde ise %47 olarak belirlendi.

AMD

3.nesil Ryzen işlemcilerinin pazarda satışa çıkmasından önce, aradaki fark Intel lehine devam ediyordu. Intel işlemcilerinin pazardaki payının %60 olduğunu görmüştük. Fakat yeni nesil işlemcilerden sonra bu durum kesin olarak değişmiş gibi gözüküyor.

Özellikle aradaki fiyat farkının etkili olduğunu düşünüyoruz. Intel’in bu ataklara karşı nasıl cevaplar vereceği ise bir başka merak konusu. En azından fiyat kısmında bir düzenleme söz konusu olabilir.  

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı