Haberler
Trend

Amazon Ring Çalışanları Kullanıcı Videolarına Eriştiği İçin İşten Atıldı

Amazon'un ev güvenlik aygıtları yapan şirketi Ring, kullanıcıların videolarına erişmek için dört çalışanı işten çıkardığını itiraf etti.

Amazon Ring çalışanlarının müşterilerinin güvenlik aygıtlarındaki videolara erişim sağlaması ABD senatörlerine gönderilen bir mektupta ortaya çıktı.

Her durumda, çalışanlara videoları görüntüleme yetkisi verildi, ancak erişimin iş yükümlülükleri için gerekli olanı aştığı belirtildi. Ring, cihazlarının güvenliği ve gizliliği hakkında sorularla karşı karşıya kalırken kullanıcılar endişelerini dile getirdi.

Amazon Ring’in Ukrayna Ofisindeki Çalışanlar Müşterilerin Videolarına Erişti

Kasım ayında, beş Demokrat senatör Amazon baş yöneticisi Jeff Bezos’a güvenlikle ilgili bir dizi soru içeren bir mektup gönderdi, bunlara Ring’in Ukrayna ofisinde araştırma ve geliştirme yürüttüğü çalışanların neden müşteri video verilerine erişebildikleri de dahil.

Ayrıntılı bir yanıt olarak Amazon, orada bulunan ekibin, programın bir parçası olmayı kabul eden çalışanlar, yükleniciler ve arkadaşlarının herkese açık videolarını izleyebileceğini söyledi. Ayrıca, “çok sınırlı sayıda çalışanın (şu anda üç), Ring’in AWS (Amazon web hizmetleri) altyapısını korumak amacıyla depolanmış müşteri videolarına erişme yeteneğine sahip olduğu belirtildi.

Dört yıl boyunca müşterilerin videolarını izleyen çalışanlar hakkında dört şikayet aldığını söyleyen Amazon, her birini araştırdığını ve sözleşmelerini feshettiğini söyledi. Yetkili, “İlgili kişilerin her birinin video verilerini görüntüleme yetkisi olmasına rağmen, bu verilere erişim girişimi iş işlevleri için gerekli olanı aştı.” dedi. Amazon, video yayınlarına erişimi olan kişilerin sayısını sınırlamak için her zaman çalıştığını ekledi.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı