Bilim & Teknoloji

Alzheimer için İlaç Geliştirildi

Alzheimer hastalığı için yeni bir ilaç geliştirildi.

Alzheimer, tedavisinin oldukça zorlu olduğu hastalıklardan birisi. Tam olarak tedavi edilmesinden çok hastalığın yavaşlatılması ve baskılanması yönünde tedavilerin uygulandığını görüyoruz. Bunun için bilim dünyasının çalışmaları da devam ediyor. Son olarak yeni bir ilaç geliştirildiği konusunda bilgiler paylaşılmıştı.

Shanghai Green Valley Pharmaceuticals isimli ilaç üreticisi olarak bilinen bir firma tarafından geliştirilen ilacın, hastalığın tedavisinde kullanılması öngörülüyor. Çin tarafından da onay verildiği açıklanan ilacın nasıl bir etki sunacağı konusunda ise araştırmaların devam ettiği bilgisi var. Özellikle bu konuda uzun süren testlerin ne kadar devam edeceği konusunda ise bilgi ortaya çıkmadı.

Alzheimer Tedavisi için Yeni İlaç Umudu

GV-971 ya da Oligomannate olarak isimlendirilecek olan ilaç, beyinde biriken proteinleri yok etmeden çalışacak. Beyin ile mikrobiyom olarak isimlendirilen bağırsak bakterileri arasındaki bağlantı kurularak tedavi sağlanacak.

Alzheimer

Bu şekilde ilacın hafif ve orta şiddette Alzheimer hastalığını bastırmada etkili olması bekleniyor. İlk  olarak Çin’den onay alan ilacın hayvanlar üzerinde deneylerde başarılı olduğu da belirtiliyor. Fakat henüz uzun soluklu insanlı deneylerin sonuçlarının ne olacağı konusunda bir bilgi yok.

Yani ilacın öncelikle uzun soluklu olarak testlerinin yapılması gerekiyor. Ne kadar başarı elde edileceği konusunda ise çalışmaların devamını görmek gerekecek. İlk etapta testleri kabul eden hastalar üzerinde tedavinin denenmesi bekleniyor.   

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı