Haberler

Alphabet, Apple ve Microsoft’u Yakaladı

Birden fazla sosyal medya platformu ve internet sitesini bünyesinde barındıran Alphabet, geçtiğimiz saatlerde aştığı 1 trilyon dolarlık şirket değeri bağlamında Apple ve Microsoft’un ardından 1 trilyon dolarlık değeri geçen üçüncü şirket oldu.

Özellikle dünyada yüz milyonlarca insanın neredeyse her gün kullandığı Google ve Chrome gibi tarayıcı ile arama motorlarının yanı sıra akıllı telefon, araç, uydu ve bunun gibi bir çok teknolojik yazılım geliştirmekle ünlenmiş olan Alphabet şirketi, yalnızca birkaç saat önce geçmiş olduğu tamı tamına 1 trilyon dolarlık değer barajı ile birlikte artık bu unvana sahip üçüncü şirket konumunda. Bilindiği üzere daha önceden bu barajı geçebilmiş yalnızca 2 şirket vardı. Bunlardan biri dünyanın telefon devi Apple iken bir diğeri ise özellikle işletim sistemi Windows ve geliştirmiş olduğu telefonlar ile tanınan Microsoft.

Geçtiğimiz dört çeyreklik periyotta değerini tamı tamına %33 gibi inanılması zor bir oran ile arttıran Alphabet’i 1 trilyon dolara taşıyan değer artışı ise geçtiğimiz saatlerde Amerikan Borsasında yaşanan kritik olayın ardından yaşandı. Borsanın açılış saatinde hisse başına değeri bin 439 dolar olan Alphabet, yalnızca 9 saatlik bir dilimde hisse başı değerini tamı tamına 33 dolar arttırarak bin 472 dolara taşıdı ve toplamda değerini yalnızca bir günlük dilimde 10 milyar dolar arttırarak adını trilyonluk şirket değerini aşmış 3 firmanın arasına yazdırmayı başardı.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı