Mobil

AKUT Güvendeyim: Depremde Güvende Olduğunuzu Yakınlarınıza Bildiren Uygulama!

Deprem gibi oldukça yıkıcı doğa olaylarının ardından yakınlarına ulaşmak isteyen afetzedelerin yoğun çağrıları nedeni ile telefon hatları çökebiliyor. Hal böyle iken deprem sonrası ilk iletişimi sağlamak için ise AKUT bir uygulama geliştirmiş.

Arama Kurtarma Derneği, AKUT’un geliştirdiği bir uygulama olan Güvendeyim uygulaması ile depremin ardından güvende olan ve zarar görmemiş ya da ayakta tedavi olabilecek kişilerin yakınlarına durumuna dair haber verebileceği bir uygulama hedefi ile geliştirilmiş. 

Güvendeyim Uygulaması Yakınlarınıza Mesaj Gönderiyor

Deprem sonrasında herkesin birbirine ulaşmaya çalışması sebebiyle oluşan aşırı yoğunluk yüzünden çöken hatlara karşı bir alternatif olarak geliştirilmiş olan Güvendeyim uygulaması, sizin daha önceden belirlediğiniz 5 kişiye güvende olduğunuza dair mesaj göndermenizi sağlıyor.

İnternete Gerek Yok

Uygulama, yalnızca mesaj gönderim servisi üzerinden çalışıyor. Yani, uygulamayı ilk kez indireceğiniz zaman haricinde Güvendeyim uygulaması kesinlikle internet ile çalışmıyor. Operatörünüzün standart ücretlendirmesi üzerinden fiyatlanacak mesajlar, internet üzerinden gönderilmiyor.

Muhakkak İl Dışından Bir Tanıdığınızı Da Listeye Ekleyin

Sizinle aynı şehirde yaşamayan ve listedeki 3 veya 4 kişiden daha farklı olarak il dışında yaşayan bir tanıdığınızı da listeye eklemeniz öneriliyor zira olası depremlerin hangi coğrafyayı vuracağı tahmin edilemiyor. Böyle bir durumda diğer şehirlerden birinde ikamet eden bir tanıdığınıza mesaj gitmesi, faaliyetleriniz açısından ciddi öneme sahip olabilir.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı