İnternet

Adobe Flash Microsoft için Ölüyor

Adobe Flash desteği konusunda bir bir kararlar ortaya çıkıyor. Adobe Flash desteği son bulacak.

Adobe Flash desteği, bir dönem oldukça önemliydi. Tarayıcı yarışında Adobe Flash desteği veren tarayıcıların bir adım öne geçtiğini görmeye başlamıştık.

Ancak dönem değişmeye başladı ve tarayıcı teknolojilerinde de değişiklikler yaşanmaya başladı. Bununla beraber Adobe Flash için de yolun sonu geldi. Yavaş yavaş emekli olmaya hazırlanan Adobe Flash için fişlerin bir bir çekildiği görülüyor.

Son olarak Google tarafından bir açıklama yapılmış ve Adobe Flash desteğinin sunulacağı tarih konusunda bilgi verilmişti. Google tarafından yapılan açıklama sonrasında desteğin kademeli olarak kesileceği konusunda bilgiler paylaşılmıştı.

Google, desteğin kesileceği konusunda bilgileri paylaşmış ve Chrome tarayıcılarda bu sürecin 2020 yılına kadar süreceği ve 2020 yılında tamamen son bulacağı bilgisi verilmişti.

Microsoft Aynı Kararı Verdi

Google tarafından izlenecek olan yol için açıklamaların gelmesinin ardından Microsoft tarafından da aynı yolun izleneceği ortaya çıktı. Microsoft Edge tarayıcı için benzer bir sistem kullanacak. Destek hemen sonlanmayacak.

Bunun için bir süreç başlatılacak. 2019 yılında hem Edge hem de Explorer tarayıcılarda Flash desteğinin bir miktar devam ettiğini görmek mümkün olacak.

Adobe Flash

Fakat 2020 yılında destek tamamen son bulmuş olacak. 2020 yılında yayınlanan olan yeni güncellemeler sonrasında tarayıcılarda flash desteği tamamen son bulmuş olacak.

Yeni sürümlerin kesin olarak yayınlanacağı tarih için ise net bir bilgi verilmedi. Bunlar için Microsoft, Google’ı takip edecek. Google güncellemesinden sonra Microsoft tarafından da güncelleme yayınlanacak.  

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı