Haberler

ABD’de Sağlık Verileri Sızdırıldı

ABD'de Sağlık Verileri skandalı ortaya çıktı. Hangi veriler sızdırıldı?

İnternet dünyasında veri gizliliği konusu, en çok önem verilen konulardan biri haline geldi. Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook’un veri sızıntısı olayı ve hemen ardından belli başlı markaların kullanıcı verilerini sızdırması haberlerinden sonra bu kez ise sağlık verilerinin sızdırıldığı ortaya çıktı.

ABD’de yaşanan olayda, bir reklam firmasının kullanıcıların hastane verilerini sızdırdığı ortaya çıktı. Florida merkezli şirketin, binlerce kişinin sağlık verilerine Facebook üzerinden eriştiği belirtiliyor.

Veriler Yeniden Gizlendi

Facebook üzerinden sızdırılan bilgilerde olduğu gibi oldukça dikkat çeken yeni skandalda, tüm sağlık verilerinin yer aldığını görmek mümkün oluyor. Firmanın adı açıklanmazken, sızdırılan bilgiler içerisinde ameliyat durumları, muayene verileri, tedavi bilgileri hatta protezler konusunda bilgilerin yer aldığı görülüyor.

Verilerin şifresiz bir veri tabanı üzerinde tutulduğu ve bu şekilde de internet üzerinden yayıldığı belirtiliyor. 150 bin kişinin verilerinin yer aldığı şifresiz veri tabanı için ise şirkete çoktan ulaşıldığını da ekleyelim.

Sağlık Verileri

Konunun ortaya çıkmasını sağlayan güvenlik araştırmacıları Noam Rotem ve Ran Locar, sorunun tespit edilmesinin hemen ardından reklam firmasıyla iletişime geçmiş. ABD genelinde bir kez daha veri gizliliği konusunu gündeme getiren olay sonrasında tüm veri tabanı için güvenliğin alındığı da açıklandı.

150 bin kişinin sağlık bilgilerinin yer aldığı verilerin ortaya çıkması, internet dünyasında veri gizliliğinin ne derece tehlikede olduğunun en büyük kanıtı. Konu hakkında reklam firması tarafından resmi bir açıklama yapılmadığını ekleyelim.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı