İnternet
Trend

ABD’de Eski Bir Asker, Mark Zuckerberg’in Çöplerini Satarak Geçiniyor

ABD ordusunda asker olarak görev yapmış olan 56 yaşındaki Jake Orta, bugünlerde geçimini evinin birkaç blok ötesinde oturan Zuckerberg'in çöplerinden bulduğu eşyaları satarak sağlamaya çalışıyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nden emekli olan eski asker Jake Orta, son dönemde geçimini evinden üç blok ötede 10 milyon dolarlık malikanesinde oturan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in çöplerinden elde ettiği gelirle sağlıyor.

Çöp yığınlarıyla dolu küçücük, tek pencereli bir stüdyo dairede yaşayan Orta, Zuckerberg’in evinin bulunduğu sokaktaki çöp kutusundan bisiklet kaskı, elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi, kahve makinesi gibi çalışır durumda olan birçok elektrikli aleti toplayıp satarak geçiniyor. Eski bir asker gazisi olan Jake Orta’nın yaşadığı evin masrafları da devlet tarafından karşılanıyor.

ABD’nin San Francisco kentinde dünyanın en zengin adamlarından birisi olan Mark Zuckerberg’e sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yaşayan 56 yaşındaki Jake Orta, kendisini çöp toplayarak geçinen evsizlerden ziyade bir hazine avcısı olarak gördüğünü ifade ediyor.

Jake Orta: “İnsanların Çöpe Attığı Şeyler Beni Şaşırtıyor”

Evine yakın sokakta yürürken çöp kutusunda son tasarım bir kot pantolonu, yeni siyah bir pamuklu ceket, gri renkli yeni sayılabilir Nike koşu ayakkabısı ve çalışır durumda bir bisiklet pompası bulduğunu, insanların çöplere attığı şeylerin kendisini şaşırttığını ifade etti.

Böylece zengin mahallelerinde çöpleri karıştırmaya başladığını belirten Jake Orta, ne bulacağını asla bilemezsin sloganıyla hedefinin çöplerden günde yaklaşık 30 – 40 dolar elde etmek olduğunu açıkladı. Hedeflediği bu miktarın haftada 300 dolarlık hayatta kalmaya yetebilecek bir değere denk geldiğine vurgu yaptı.

Aslında Jake Orta’nın çöpleri karıştırması ve bulduğu değerli malzemeleri alıp satması Kaliforniya eyaletinde yasadışı bir durum. Eyalet genelinde çöpleri bu iş için sözleşmeli firmaların toplamasına izin veriliyor. Ancak San Francisco’da evsiz birçok kişinin çöplerde buldukları ile geçimini sağladıkları biliniyor. Haliyle kent eyalet genelinde bu yasanın tam olarak uygulanabildiği söylenemeyecektir.

Jake Orta Kimdir? Nasıl Çöp Toplamaya Başladı!

Ailesinde 12 çocuktan birisi olan Jake Orta, askerliği boyunca Almanya, Kore ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde ABD adına görev yaptı. Gazi olarak ABD’ye döndüğünde karısının onu terk ettiğini öğrenen Orta, uzunca bir süre alkolizm ve evsizlikle mücadele etmeye çalıştı. Daha sonra San Francisco’ya taşınan eski asker, bundan 5 yıl önce evsiz gazilere yardım eden bir programda hak kazanarak tek odalı bir eve yerleştirildi.

Daha sonra evinin bulunduğu sokakta çöp kutularına terk edilmiş değerli eşyaları farkeden Jake Orta, çalışır durumdaki iPad’ler, telefonlar, kol saatleri gibi birçok ürünü toplayıp satarak geçimini kazanmaya başladı. Ayrıca Nevada çölünde yıllık düzenlenen Burning Man festivalinden sonra terkedilmiş birçok bisiklet bulduğunu da belirten Orta, bulduğu eşyaların büyük bir kısmını satarak çöplerde yaptığı keşiflerden günlük 30 – 40 dolar arasında kazanç sağlama hedefini tutturmayı düşünüyor.

Jake Orta, bundan 14 yıl önce Sacramento’da bir garaja girip bisikleti için bir İngiliz anahtarı çalmaya kalkışınca birkaç yıl hapis hayatı da yaşamış. Ancak yaşadığı o olay için sadece “Aptal bir hataydı” ifadesini kullanıyor.

Jake Orta’nın kendisine göre çöp kutusunda bulduğu en değerli eşya ise II. Dünya Savaşı’nın geçtiği yılları belgeleyen gazete koleksiyonu. Bu koleksiyonu kesinlikle satmayacağını belirten Orta, bu arşivi kimin neden atmayı düşündüğünü de oldukça merak ediyor.

San Francisco’da Çöpten Geçinen Yüzlerce İnsan Bulunuyor

San Francisco kentinde çöp toplayarak yaşamını sürdürmeye çalışan insanların dünyasını belgelemek için çalışan Mission Gold adlı dergide fotoğrafçı olan Nick Marzano, şehir genelinde yüzlerce çöp toplayan insan olduğunu düşündüklerini ifade ediyor. Marzano, çöplerde yeniden kullanılabilecek eşyaları toplama işinin herhangi bir geliri olmayan insanlar için birincil gelir biçimi olduğunu belirtirken bu sayede çöplere terkedilen kullanılabilir eşyaların çöplüklerde depolanmasından ziyade başkaları tarafından yeniden kullanılmasına olanak sağlandığına vurgu yaptı.

Kaynak
New York Times
Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı