Haberler
Trend

ABD Temsilciler Meclisi Huawei Davasını Karara Bağladı

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları, en çok Çinli teknoloji devi Huawei’yi etkilemiş durumda. ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle ambargo koyduğu Huawei hakkında ABD Temsilciler Meclisi’nde nihai karar çıktı. 

Çin’in en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olan Huawei, bir süredir Amerikan ambargosunu aşmaya çalışıyor. Amerika’nın ulusal güvenliği için bir tehdit olarak gördüğü Huawei için son karar ABD Temsilciler Meclisi’nde alındı. Yapılan oylamayla Huawei yasağı onaylandı ve böylelikle telefonun Amerika’da satışına ambargo konulmuş oldu.

Amerika’nın bilgileri çalmakla ve kişisel verileri Çin’e satmakla itham ettiği Huawei hakkında kararı ortaya çıktı. Temsilciler meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda artık Huawei ürünlerinin satışı ve dağıtımı Amerika’da resmi olarak yasaklandı. Ayrıca sunulan tasarıya hem Cumhuriyetçi hem de Demokratlar onay verdi.

Son Kararı Senato Verecek

Amerikan yasalarına göre bir yasak son olarak senatoda oylanıyor. Amerika Temsilciler Meclisi’nde Huawei hakkında alınan karar şimdi de Senato’da görüşülecek. Eğer Senato kararı onaylarsa Huawei ‘nin ülke içerisindeki satışı kesin bir şekilde onaylanmış olacak. 

Bilindiği üzere Amerika’nın ambargo kararının ardından Avrupa’daki bazı ülkeler de şirkete çekimser baktıklarını açıklamışlardı. Almanya 5G konusunda Çinli şirketlere hiçbir şekilde güvenmediğini belirtirken Huawei için bir yasak getirebileceğini belirtmişti. Bunun üzerine Çin Alman otomobillerinin ülkeye girişini yasaklayabileceğini açıklamıştı. 

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı