Haberler

ABD Sosyal Medya Kararını Yürürlüğe Koydu

ABD vizesi için yeni dönem başladı. Bundan sonraki ABD vizesi başvurularında sosyal medya hesapları da kontrol edilecek. İşte konu hakkında son gelişmeler.

Birkaç ay kadar öncesinde ABD, vize başvuruları için ilginç bir şart sunulacağını belirtmiş ve bir hayli tepki çekmişti. Yapılan açıklamalarda, vize başvurularında bulunan kişilerden sosyal medya hesaplarını sunmasının isteneceği belirtilmişti.

Yani vize başvurusu yaptığınızda sosyal medya hesaplarınızın da inceleneceği duyurulmuştu. Bu kararın açıklanmasının hemen ardından tepkiler gelmiş olsa da geri adım atılmadı ve karar uygulanmaya konuldu.

ABD Vize Kararı Uygulanmaya Başlandı

Resmi kanallar tarafından yapılan açıklamaya göre bundan sonraki süreçte ABD vizesine başvuru yapan kişilerin sosyal medya hesaplarını da sunması gerekecek. Eğer Online olarak başvuru yapılıyorsa, belirtilen alanlarda yer alan Online başvuru formu doldurulacak ve bu alanlara sosyal medya hesaplarının kullanıcı adları yazılacak.

Bu durum sadece online başvurularda geçerli olmayacak. Bunun yanında standart başvurularda da yine aynı şekilde sosyal medya hesabı gösterme gibi bir zorunluluğun geldiğini görmek mümkün olacak. Sosyal medya hesaplarının ise son 5 yıldır kullanılan sosyal medya hesapları olması gerekecek.

Son 5 yıldır aktif olarak kullanılmayan hesaplarda sayılmayacak. Mutlaka aktif hesaplarla başvuru yapılması gerekecek. Online olarak yapılan başvurularda dikkat çeken bir başka nokta daha var. Sosyal medya hesabı kullanmayanlar için sosyal medya hesabı kullanmadığını gösteren bir seçenek var.

ABD vizesi

Bu seçeneği tercih eden veya sosyal medya hesapları olduğu halde başvurusu sırasında hesaplarını paylaşmak istemeyen kullanıcılara ne olacağı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Bu kişilerin başvurularının geri çevrilmesi de gündeme gelebilir.

Fakat dediğimiz gibi bu konuda resmi bir açıklama söz konusu değil. Başvuruların geri çevrilmesi gibi bir durum söz konusu olursa da nasıl davranılacağı bilinmiyor.

En azından sosyal medya hesapları kullanmayan kişiler için şartların değişip değişmeyeceğini zaman gösterecek. Resmi bir açıklama gelecek olursa, yazımızı resmi açıklamalara göre güncelleyeceğiz.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı