Haberler

ABD Huawei İçin Tek Şartını Ortaya Koydu

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimin ardından Huawei firmasına karşı gerçekleştirilen yaptırımların bazı koşulların sağlanması halinde esnetileceği belirtildi.

ABD ile Çin arasında var olan ticari savaştan en fazla etkilenen firmalardan bir tanesi de Huawei oldu. Huawei’nin Google ile olan anlaşmasının feshedilmesinden ötürü de teknoloji firmasının ciddi bir zarar gördüğü de söylenmişti. Çinli teknoloji firmasının yeniden eski günlerine gelebilmesi için ABD yönetimi bir şart ortaya koydu. Bu şarta göre ABD ile Çin aradaki buzları eritmeye dayalı olarak hareket etmeleri durumunda bu tip bir gelişmenin yaşanabileceği söylendi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Açıklama

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yaptığı açıklamada Çin ile girilecek olan müzakerelerden olumlu sonuçların alınması durumunda bu durumu değerlendirebilecekleri söylendi. Bu müzakerelerin hayata geçirilmesi sonrasında da ABD Başkanı Donald Trump’ın Çinli teknoloji firması Huawei’ye yönelik olan yaptırımlara dayalı olarak esnekliğin göstereceği de ifade edildi.

The Guardian gazetesi tarafından yapılan habere göre Hazine Bakanı Mnuchin; ticaret anlaşmasının gerçekleşmemesi durumunda ise gümrük tarifelerinin aynı şekilde uygulanacağını da belirtti. Bütçe açıklarını gidermek için bu şekilde hareket edecekleri de beyan edildi.

Mnuchin Açıklamasında Trump’a Değindi

Steven Mnuchin’in yaptığı açıklamada; ticaret konusunda ilerleme sağlamaları halinde Başkan Donald Trump’ın da iyileştirici sonuçlar alabilmek adına girişimlerde bulunabileceği ifade edildi. Aynı zamanda da Huawei konusunda da birtakım garantilerin alınması halinde de ilişkilerin daha iyi bir konuma gelebileceği ifade edildi.

İlk adımı Çin tarafından beklediklerini de ifade eden Mnuchin; yeniden ticari dengelerin sağlanması konusunda da mutlu olacaklarını beyan etti. Başkan Trump’ın da görüşlerinin bu şekilde olduğunu ifade eden Hazine Bakanı Mnuchin; ancak ilk adımı Çin tarafından görmeleri halinde tüm bu faaliyetleri hayata geçirmeleri konusunda etkili bir kriter olduklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı