Bilim & Teknoloji

ABD, Deneysel Uzay Uçağı Projesini Hayata Geçirmeyecek

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olan ve elindeki imkanlar nedeni ile Amerika Birleşik Devletleri’nin adeta hayal projelerinden biri, deneysel uzay uçağını hayata geçirilebilecek belli başlı şirketlerden Boeing, geçtiğimiz günlerde resmi olarak projeden çekildi. 2017’de başlayan söylentilerin geçtiğimiz günlerde gerçeğe kavuşmasının ardından ise Amerika Birleşik Devletleri de şu an için projeye devam edilmeyeceğini açıkladı.

Yörüngeye Her Gün Uydu Yerleştirme Potansiyeli Vardı

Uzay araştırmalarında bilim insanlarına oldukça büyük bir katkı sağlayacağı ön görülen deneysel uzay uçağının 10 günlük bir periyotta, 1 tondan daha ağır 10 adet uyduyu yörüngeye başarı ile yerleştirilmesi planlanıyordu. Bu yolla da günler süren ve on milyonlarca dolar masraf yapılan fırlatma ve yerleştirme işlemlerinin hem daha az maliyetle, hem de daha hızlı bir biçimde yapılması isteniyordu.

Deneysel Uzay Uçağının Test Uçuşları Bu Sene Yapılacaktı

2017’de yüklenici firma olan Boeing’in ayrılık söylentilerinin ardından projede her ne kadar yavaşlamalar baş gösterse de planlara bakıldığında 2020 yılı içinde deneysel uzay uçağı Phantom Express’in NASA bünyesinde test uçuşlarına başlaması planlanıyordu.

2013’te başlayan ve 2020’de ortada hiçbir ürün olmadan sonlanan bu proje, Amerika Birleşik Devletleri tarafından devam ettirilmeyecek.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı