Bilim & Teknoloji

5G Destekli Tırlar Geliyor

2019 Dünya Yapay Zeka Konferansı kapılarını açtı. 5G destekli tırlar geleceğin teknolojisini ortaya koydu.

Bu sene merakla beklenen 2019 Dünya Yapay Zeka Konferansı sonunda başladı. Çin’de yapılan 2019 Dünya Yapay Zeka Konferansı, birçok ünlü teknolojinin ortaya çıkmasından çok, gelecek teknolojilerine de ışık tutmuş oldu. Konferans kapsamında yeni birçok teknoloji ortaya çıkarılmış olsa da en çok dikkat çeken teknoloji ise 5G destekli tırlar oldu.

5G teknolojisinin ne boyuta taşınabileceğini gösteren tırlar, sadece 5G teknolojisi için değil, bunun yanında otonom araç teknolojileri için de yeni nesli yansıtmış oldu.

10 Bin KM Test Edildi

Tamamen sürücüsüz olarak hareket edebildiği açıklanan tırın, ilk testlerinin yapıldığı ve ilk testlerinin oldukça başarılı bir şekilde sonuçlandığı da belirtildi. 2019 Dünya Yapay Zeka Konferansı kapsamında görücüye çıkan tırın, sadece 15 saniye içerisinde yük bırakıp alabilmesi ise en çok dikkat çeken kısım oldu.

2019 Dünya Yapay Zeka Konferansı

Tamamen sürücüsüz olan tırın, belirtilen adrese kendi kendine ulaşması ve bunun için dev bir harita sistemi kullanması da dikkat çeken detaylar arasında yer aldı. İstenen yere tek başına teslimat yapabildiği görülen tırın testleri için ise 10 bin km gibi bir test süreci yapıldığı açıklandı.

Test sürecinin bir süre daha devam edeceği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Gelecek araç teknolojileri için en iyi örneklerden biri olduğunu gördüğümüz tır için trafiğe çıkış tarihi konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Sadece gelecek teknolojisi için bilgiler ve beklentiler ortaya konulmuş oldu.  

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı