İnternet

500 Bin TL Kazanan YouTuber Artık Vergi Ödeyecek

Değişen yasa ile birlikte Youtuber’ların vergi vermesi zorunlu hale geldi. Yasaya göre yıllık 500 bin Türk Lirası’ndan fazla gelire sahip olan sosyal medya fenomenleri defter tutup fatura kesecekler.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 37. Maddesinde yapılan değişikliğe göre artık sosyal medya fenomenleri, Youtuber’lar, internet üzerinden kitap vb. şeyler ile para kazanan kişiler artık vergiye tabi olacaklar. Kanuna göre yıllık kazancı 500 bin TL’yi aşan kişilerin defter tutup fatura kesmeleri zorunlu hale gelecek. Kanunla birlikte kazançlar ticari kazanç statüsüne alındığı için şahısların her ay KDV ve muhtasar beyanname verecekleri ifade ediliyor. 

YouTuber’lar İçin Denetimler Artırıldı

Gelen bilgiler ve uzman görüşlerine göre Youtuber’ların aslında en başından beri ticari kazanç gereğince vergi vermeleri gerekiyordu. Ancak hem devletin bu konudaki denetimlerinin az olması hem de yasada bulunan boşluklar sosyal medya üzerinden para kazananlara avantaj sağlamaktaydı. Ancak değişen yasa ile birlikte tüm boşluklar ortadan kaldırıldı. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden gelir sağlayan kişilerin vergi vermeleri zorunlu hale getirildi.

Mali Müşavir Erhan Çağşırlı’ya göre Türkiye’de vergi veren Youtuber sayısı ortalama 1000 civarında. Yasa ile birlikte bu sayının artırılması ve kişilerin vergilendirilmesi bekleniyor. Türkiye’de ayrıca vergiye tabi olmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunmayıp vergi vermeyen sosyal medya fenomeni de oldukça fazla. Tabii ki ilerleyen günlerde bu kişilere yaptırım uygulanması planlanmakta. 

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı