Bilim & Teknolojiİnternet

4G Teknolojisi Tehlikeleriyle Dikkat Çekti

4G teknolojisinde yer alan açıklar ortaya çıkmaya başladı. İşte güvenlik sorunları.

Mobil teknolojinin geldiği son nokta tartışılmaz. Sadece akıllı telefonlarla sunulan yenilikler ya da donanım özellikleri değil bunun yanında bağlantı teknolojileri de değişmeye başladı. Son olarak 4G teknolojisinin yayınlandığını gördük. Uzun süredir kullanımda olan 4G teknolojisi için yapılan son testler ise oldukça ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

4G Güvenlik Açıklarıyla Dolu

Yapılan yeni testler, aslında ne kadar tehlikeli bir durumun ortada olduğunu gösteriyor. Testlere göre 4G teknolojisinde onlarca açık var. Güney Koreli araştırmacılar tarafından yapıldığı belirtilen testlere göre tam 36 açık var ve bu açıklar kullanıcı bilgilerini doğrudan tehdit ediyor.

Söz konusu açıkları kullanarak sahte operatör mesajlarının gönderilmesi, kullanıcıların verilerinin çekilmesi, kişisel verilerin üçüncü şahısların eline geçmesi, veri trafiklerinin izin olmadan izlenmesi ve buna benzer birçok sorunun yaşanması mümkün gibi gözüküyor.

Sadece açıklar değil, açıkların kullanılabileceği alanların da keşfedildiği belirtiliyor. Genel değerlendirmelere göre ortada ciddi bir sıkıntı söz konusu. Açıkların kapatılması için nasıl bir çalışma yapıldığı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

4G

Engadget haberine göre bu konuda detaylar Mayıs 2019 tarihinde düzenlenecek bir etkinlikle beraber açıklanacak. Bu zaman kadar çeşitli çalışmaların ve düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

5G teknolojisinde ise kesin çözümün sunulması bekleniyor. 5G teknolojisi için iyi bir örnek olacak olan bu güvenlik açıklarının detayları paylaşıldığı zaman, sitemizden detaylara yer vereceğiz.

Şimdilik elde ettiğimiz bilgiler bu kadar ile sınırlı. Söz konusu güvenlik açıklarının kullanılıp kullanılmadığı konusunda da bir bilgi paylaşımı yapılmadığını belirtelim. Yani şu an için bu açıklardan yararlanan bir hacker grubu ya da güvenlik firması yok gibi duruyor.     

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı