Yedigöller Nasıl Gidilir Ne Yenir Nerde Kalınır Resimleri

Konu, 'Şehir Rehberi' kısmında ReDD tarafından paylaşıldı.

 1. ReDD

  ReDD .Kaç harfle sevdin beni.

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  27.084
  Konular:
  6.607
  Beğeniler:
  6.773
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  Yedigöller, İstanbul'dan yaklaşık dört buçuk, Ankara'dan ise üç saat uzaklıkta yemyeşil bir bölge. Ama bu doğa harikasına varmak için bu sürenin yaklaşık 1,5 saatini çok bozuk bir orman yolunda geçirmeyi göze almanız gerekiyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  İstanbul'dan Yedigöller'e gitmenin en kolay yolu, ücretli otoyoldan ve Bolu şehir merkezi üzerinden. Bolu'ya geldikten sonra Yedigöller tabelalarını takip etmeniz gerekiyor.

  Ankara'dan gelenlerin ise otoyoldan Yeniçağa sapağından girip, Mengen üzerinden gitmeleri daha kolay.

  Biz giderken Mengen yolunu tercih ediyoruz. Yeşilin her tonunun içinde yolculuk ederken, yol kenarında Türkiye'yi karavanla dolaşan Hollandalı bir çifte rastlıyoruz.

  Yedigöller yolunda mola veren çift, dere kenarında ellerinde kitapları huzurlu ortamın tadını çıkarıyor. Biraz ısındıktan sonra da dereye gitmeyi planlıyorlar.

  Biz biraz sohbet edip, Hollandalı çifti kitapları ile başbaşa bırakarak yolumuza devam ediyoruz.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Yedigöller Milli Parkı, 550 hektarlık bir alan. Vadiler arasındaki Büyükgöl, Seringöl ve Nazlıgöl gibi 7 tane göl, çeşit çeşit ağaçlarla çevrili.

  Yedigöller 1965 yılından beri milli park olarak koruma altında, çünkü yaklaşık 200'ün üzerinde bitki ve onlarca hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

  Yedigöller'in çevresindeki 47 bin hektarlık alan yaban hayatı koruma sahası. Geyik, karaca ve kurt gibi hayvanlar için özel alanlar tahsis edilmiş. Bu bölge ayrıca Türkiye'nin en güzel karışık doğal ormanlarından biri.

  Milli parkta piknikçiler için ayrılmış ahşap masalar ve barbekü bölmeleri var. Ancak yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka yanınızda getirmeniz gerekiyor.

  Yedigöller'de bazı belirlenen alanlarda kamp yapma imkanı bulunuyor. Ayrıca konaklamak isteyenler de bungalow tipi evleri tercih edebiliyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Kampçılar buraya çadırları ve oltalarıyla geliyor. Deringöl ve Büyükgöl'de balık tutmak serbest. Ancak bu balıklar gölün doğal ortamında yetişmiyor. Yedigöller Alabalık Tesisleri'nde üretilip, oltacılık yapmak isteyenler için göle bırakılıyor.

  Eğer tüm erzağı yanınızda getirirseniz, Yedigöller'in içindeki bungalowlarda doğayla başbaşa bir haftasonu geçirebilirsiniz. Bunun için Orman Bölge Müdürlüğü'nden yer ayırtmanız gerekiyor. Gecelik ödemeniz gereken ücret ise 50 YTL. Ancak bölgenin hemen hiçbir yerinde cep telefonlarının çekmediğini de hatırlatalım.

  Yedigöller'den dönüşte Bolu şehir merkezinden geçen yolu tercih ediyoruz. Mengen yoludan daha kısa olsa da keskin virajlar ve kötü orman yolu biraz insanın tadını kaçırıyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  İstanbul'a doğru yola çıkıyoruz ama Yedigöller pek öyle günübirlik gelinebilecek bir yer değil. Bu yüzden Bolu'da bir gece konaklamak iyi bir fikir olabilir. Biz de yol üzerinde Yurdaer Otel'de bir mola veriyoruz.

  Yurdaer Otel bildiğiniz otel ya da restoran konseptlerinden çok farklı, son derece özgün bir yer. Zaten burası bir mutfak sanatları merkezi. Aynı zamanda ressam ve gurme olan Yurdaer Bey'in resimleri otelin her yanında görülebiliyor. Zaten buraya da sanatseverler ve Türk mutfağını tanımak isteyenler geliyor. Amaç unutulmuş Türk mutfağını yaşatmak. Ticari bir kaygıları yok.

  Yurdaer Otel 53 odasıyla konaklamak isteyenlere de hizmet veriyor. Ama daha da önemlisi burada, unutulmuş ve yaşayan binlerce Türk yemeğini gerçek tadı ile tatma imkanınız var. Biz de misk-i amberli demirhindi şerbeti ile başlayan ve kahkuleli kahve ile biten nefis yemekleri tatıktan sonra bu leziz yiyeceklerin tadı damağımızda yola koyuluyoruz.

  Bilgi için;
  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
  0312 212 56 04
  Yedigöller - Bolu

  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  < Resme gitmek için tıklayın >


  ULAŞIM

  İSTANBUL - YEDİGÖLLER 290 KM
  * OTOYOLDAN GELİP BOLU SAPAĞINDAN GİRİLİYOR
  * ŞEHİR MERKEZİ'NDEN YEDİGÖLLER'E SAPILIYOR

  ANKARA - YEDİGÖLLER 200 KM
  * OTOYOLDAN YENİÇAĞA SAPAĞINDAN GİRİLİYOR
  * MENGEN ÜZERİNDEN GİDİLİYOR
  * DİRGİNE'YE KADAR ASFALT SONRA ORMAN YOLU

  KONAKLAMA

  YURDAER OTEL 0374 253 45 48
  KORU OTEL 0374 225 22 90
  example_555_ bunu beğendi.
 2. kaFéin <3

  kaFéin <3 Pasif yorumcu

  Kayıt:
  7 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  9.523
  Konular:
  240
  Beğeniler:
  1.138
  Nereden:
  Ankara
  ya çok güzel bi yer tatil dönüşü oraya da uğruycaktık ama yolda benzin az kaldı ve buranın yollarında hiç benzin istasyonu olmadığı için geri dönmek zorunda kaldık neyse başka bi zaman gideriz inş.
 3. JeLiBoM

  JeLiBoM Pasif yorumcu

  Kayıt:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.610
  Konular:
  234
  Beğeniler:
  416
  Nereden:
  Antalya
  gidip görmediğim bir yer...ve insaLLah bigün gitme fırsatım oLur...harika bir yermiş...
  tskLer ReDD...
 4. MeDoGaN

  MeDoGaN Jevko

  Kayıt:
  25 Ekim 2006
  Mesajlar:
  8.598
  Konular:
  1.214
  Beğeniler:
  1.048
  Nereden:
  Çanakkale


  Bir Doğa Klasiği; Yedigöller
  Sonbahar ve kış mevsiminin en güzel yaşandığı yerlerin başında, hiç kuşkusuz Bolu, Yedigöller geliyor. Doğa severlerin yorgunluklarından sıyrılıp, doğayla başbaşa kalabilecekleri dinlendirici ortam, birçok güzelliği gözler önüne seriyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Batı Karadeniz Bölgesi'nde, dere, ırmak ve vadiler arasında yer alan Yedigöller Milli Parkı, çeşit çeşit ağaç bezeli, ortasında yüzük taşı gibi göllerin yer aldığı bir yöremiz. Yeşilin her türünün görülebildiği ortamda, pırıl pırıl, oksijeni bol, soğuk sularda yaşayan alabalıklar, yaban hayatının parçası. Geyikler, karacalar, tilki, sincap, tavşan ve kuşlar da cabası.

  Renk Anatomisi
  Yedigöller'e adını veren yedi göl, vadi boyunca yer kaymaları ve vadi önlerinin tıkanmasıyla ortaya çıkan çukurlardan meydana gelmiş. Karadeniz suyunun yardımıyla oluşan heyelan gölleri, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl isimleri ile anılıyorlar. Göller çevrelerinde oluşan bitki yapısı itibariyle her biri ayrı karakter taşıyor. 2900 hektarlık Yedigöller Milli Parkı içinde kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, karaağaç, karaçam, dişbudak, sarıçam, köknar, ıhlamur gibi ağaçlar var. Fındık, alıç, üvez türü bodur bitkileri, eğrelti otlarını ve rengarenk çiçekleri de unutmamak gerek. Her mevsim değişen renk tonlarına sahip 200'ü aşkın çeşidiyle bitki örtüsü, sabah ve akşam saatlerinde ormanın derinliklerine süzülen asil ışıklarla olağanüstü güzellikte bir renk armonisi sergiliyor. Dinlenme, gezi, piknik amaçlı gelenler olduğu kadar, botanikçiler, hatta fotoğraf tutkunlarına da rastlanan Yedigöller de doğa, ziyaretçilerine mükemmel bir görsel şölen sunuyor. Kademeli vadide yer alan yedi gölün aralarındaki çağlayanlar, seyir terasları ile görsel lezzet yöreye has özelliklerle bütünleşiyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >


  Göllerin arasında
  Dört mevsimde dört ayrı güzellik taşıyan yörede, şüphesiz en şiirsel ortam sonbaharda yaşanıyor. Sık çam ağaçları arasından Yedigöller'in kalbine Bolu yönünden inenleri, önce küçük bir kulübe karşılıyor. Arazi düzleşince Orman Bölge müdürlüğünün konaklama üniteleri karşınızda yer alırken, solunuzda tarifi kelimelerle ifade etmenin oldukça zor olduğu iç içe girmiş iki şirin göl, görenleri tam manasıyla büyülüyor. Birinci gölün kıyısında yürümeye başladığınızda uzun boylu ağaçlar etrafınızı sararken doğanın gizli, saklı ikinci sürprizi yansıyan ışıkları ile sizi teslim alıyor. Bu bölümde doğa yapısı göle güçlü bir akustik sağlıyor. Konuşmalarınız, çevredeki kuşların seslerine karışan suses efektleri bile, ekolu ve farklı duyuluyor.! Göl yüzeyinin bir kısmını yeşil bitki örtüsü örterken gölün uzak kıyısı yosunsu bitkiler, bodur çalılıklarla son buluyor.

  < Resme gitmek için tıklayın >
  < Resme gitmek için tıklayın >


  Ayrılmak istemiyorsunuz fakat, gezi parkuru kuytu bölümleriyle ziyaretçileri daha bir çok kez şaşırtmaya devam ediyor. Konaklama üniteleri önünden göl isimleri veyerlerinin gösterildiği harita panoya paralel ilerlediğinizde araçların park edildiği alan bitiminde daha büyükçe bir göl ile,küçük çaplı şelalelerin oluştuğu bölüm sağınızda kalırken, solunuzda beliren panoramik tablo karşısında ifade zorluğu yaşıyorsunuz. Bu bölüm piknik masaları ile düzenlenmiş, kıyıda bir de ağaç masalı teras barındırıyor. Tartışmasız Yedigöller'in en keyifli bakış açısına sahip teras ve çevresi, her mevsimde suya vuran farklı renklerle başkalaşan kocaman göl yüzeyinde, ayna misali gördüklerinizi ikiye katlıyor. Zamanın durduğu hissine kapılmanıza neden olan durgunlukta, tüm kaslarınız gevşiyor, eğer varsa kafanızı kurcalayan sorunları unutabiliyorsunuz. Tek tük kapı çalınır gibi duyacağınız tak tak sesinin nereden geldiğini merak ederseniz başınızı ağaçların uç kısımlarına doğru bakarak bu merakınızı giderebilirsiniz.! Gri renkli gövdeleri, güçlü gagaları ve kuvvetli boyun yapısına sahip ağaçkakanlar, bıkıp usanmadan çıkardıkları seslerle varlıklarını hissettiriyorlar.

  < Resme gitmek için tıklayın >
  < Resme gitmek için tıklayın >


  Sonbaharın lütfu, kızarıp dökülen yapraklarla adeta kırmızı halı döşenmiş gibi uzanan zemin üzerinde yürürken bazen ilginç şekilli, melon şapkalı oldukça iri mantarlar fotoğraf severlere kompozisyon olabiliyor. Büyük gölün en süslü yerini kolye misali ahşap bir köprü tamamlarken, kıyı yamaçları ağaç masalar ters ışıkla yıkanıp renkleniyor. Özellikle Güneşin dik geldiği öğle saatlerinde aydınlanıp, sihirli renklere boyanan Büyük Göl ve diğerler göller, günün ilerleyen saatlerinde ışık huzmelerini çabuk kaybedip, akşama da erken veda ediyorlar.

  annem bunu beğendi.
 5. annem

  annem Yeni yorumcu

  Kayıt:
  9 Ocak 2007
  Mesajlar:
  429
  Konular:
  3
  Beğeniler:
  7
  Nereden:
  İstanbul
  ok güzel yerler cennet gibi
  gidip görmek lazım bilgiler için çok sağol
 6. 'Kimse'

  'Kimse' 'Fuzuli

  Kayıt:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  30.692
  Konular:
  2.280
  Beğeniler:
  3.459
  Nereden:
  İstanbul
 7. 'Kimse'

  'Kimse' 'Fuzuli

  Kayıt:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  30.692
  Konular:
  2.280
  Beğeniler:
  3.459
  Nereden:
  İstanbul
 8. 'Kimse'

  'Kimse' 'Fuzuli

  Kayıt:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  30.692
  Konular:
  2.280
  Beğeniler:
  3.459
  Nereden:
  İstanbul
 9. 'Kimse'

  'Kimse' 'Fuzuli

  Kayıt:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  30.692
  Konular:
  2.280
  Beğeniler:
  3.459
  Nereden:
  İstanbul
 10. 'Kimse'

  'Kimse' 'Fuzuli

  Kayıt:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  30.692
  Konular:
  2.280
  Beğeniler:
  3.459
  Nereden:
  İstanbul
 11. 'Kimse'

  'Kimse' 'Fuzuli

  Kayıt:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  30.692
  Konular:
  2.280
  Beğeniler:
  3.459
  Nereden:
  İstanbul
 12. . Ebru .

  . Ebru . Pasif yorumcu

  Kayıt:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.831
  Konular:
  301
  Beğeniler:
  266
  Nereden:
  Eskişehir
  birlestirildi

Sayfayı Paylaş