Volvo modelleri hakkında bilgiler

Konu, 'Motorlu Araçlar' kısmında by ghost tarafından paylaşıldı.

 1. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  Volvo’nun City Safety sistemini nedir ve nasıl işlev görür
  İstatistiklere göre kayıtlı kazaların yüzde 75'i, maksimum 30 km/s civarındaki hızlarda meydana geliyor. Buna bağlı olarak küçük kazaların çoğu, düşük miktarda hasar oluştuğu için genelde sigorta şirketlerine başvurulmuyor. Ancak en küçük maddi hasarın giderilmesi bile, zaman ve para kaybı anlamına gelebiliyor.
  Volvo Cars, şehir içi trafiğinde düşük hızla giderken veya dur-kalk trafiğinde sıkça meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla sürücüye yardımcı olacak “City Safety” (şehir güvenliği) sistemini geliştirdi. Sistem, özellikle konsantrasyonunu yitiren ya da dalgın sürücüler için büyük kolaylık sağlayacak.
  Volvo’nun arkadan çarpmaları azaltma yönündeki çalışmalarının bir parçası olan “City Safety” isimli sistem sayesinde, sürücü önündeki araca zamanında reaksiyon göstermeyip çarpacak gibi olduğunda, aracın kendi kendine fren yapması sağlanarak olası kazaların önüne geçiyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde piyasaya sunulmasını planlanan sistemde ön camın dikiz aynası seviyesine yerleştirilmiş olan optik radar, aracın önünden 6 metre mesafeye kadar olan araçları takip edebiliyor. 30 km/s’lik hıza kadar görev yapan sistem, üzerinde bulunduğu araçla aynı yönde seyreden başka aracı hareket halinde ya da dururken algılayabiliyor. Öndeki araca olan mesafe ve üzerinde bulunduğu aracın hızına bağlı olarak sistem, muhtemel bir kazanın önlenmesi için gereken hızı saniyede 50 kez hesaplıyor. Eğer hesaplanan fren gücü, önceden belirlenmiş seviyeyi geçmiş ve sürücü de herhangi bir reaksiyon göstermiyorsa, kazanın oluşumu tehlikesine karşı aracın gazı kesilip, frenler otomatik olarak devreye giriyor.
  Geliştirme aşamasında olan sistemin radarı, diğer benzeri radarlar gibi sis, duman, kar veya ağır yağmur gibi bir takım durumlarda sınırlamalarla karşılaşabiliyor. Eğer sensör yani algılayıcı herhangi bir şekilde engellenirse, sürücü ön camı temizlemesi gerektiğine dair uyarıyı aracın bilgi ekranından alıyor. Sistem hem gündüz hem de gece aynı yeterlilikte çalışıyor. Buraya şu notu düşmeliyim. Sistem sürücünün tüm görevini üstlenmez sadece olabilecek kazaları önlemeye çalışır. Otomatik fren fonksiyonu sadece kaza meydana gelebileceği anlaşıldığında aktif hale geliyor. Sistem bu sayede algılanan olası kazanın etkilerini azaltmak veya bazı durumlarda tamamen önlemek adına hareket ediyor.
  Sözün özü; sistem arkadan çarpmaları azaltma ile koruyucu hekimlik yapmakta ve öndeki aracın içerisindeki yolcuların da boyun zedelenmesi riskini azaltmaktadır.

Sayfayı Paylaş