Volvo modelleri hakkında bilgiler

Konu, 'Motorlu Araçlar' kısmında by ghost tarafından paylaşıldı.

 1. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
          
  Volvo ismi Latince kökenli olup, "Yuvarlanıyorum" anlamına geliyor. 1927 yılında ilk Volvo otomobil üretilmeden önce, bilyeli rulman markası olarak kullanılıyordu.

  Volvo otomobillerinin sembolü, demirin simgesiydi; üzerinden çapraz çizgi geçen bir daire.

  Amaç, otomobilin, dayanıklılığıyla bilinen İsveç çeliği ile ilişkilendirilmesiydi. O tarihten itibaren, bütün dünyada demir sembolü Volvo ile eşanlamlı sayılmıştır.

  Volvo için, modernize edilmiş logo sembolü firmanın güvenlik, kalite ve tasarım alanlarındaki başarılarını da temsil ediyor.

  2006'dan itibaren demir sembolü, hem Volvo Cars, hem de Volvo AB için ortak bir sembol haline geldi.

  Volvo 100'ün üzerinde ülkede otomobil satışı gerçekleştirmektedir. Buna karşın İsveç'te satılan her beş otomobilden biri Volvo'dur.
 2. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
  XC70
  XC70, hafif arazi şartlarının üstesinden rahatlıkla gelebilecek teknik altyapıya sahip. Araç 2008 yılında pazara sunulacak

  Güvenlik kat sayısı arttırılan XC70’de fren destek sistemi, BLIS-kör nokta ikaz sistemi, adaptif hız kontrolü, yüksekliği ayarlanabilir süspansiyonlar gibi yeni donanımlara yer verilmiş.

  XC70’de ilk defa kullanılacak

  6 silindirli benzinli motor 238 HP güç ve 320 Nm tork üretiyor.

  D5 isimli turbo dizel motor seçeneğiyse 185 HP güç ve 400 Nm torka sahip.
 3. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
  Volvo S 40
  Volvo S 40, yenilenen yüzüyle otomobil severlerin karşısına çıktı. Araçta ilk dikkat çeken, yenilenen farları ve dinamik görünümü destekleyen hava hava girişleri oluyor. Genel tasarım özellikleriyle de abisi S 80 ile büyük benzerlikleri olan Volvo S 40 büyük beğeni topladı.

  Dış görünümünde gittiği değişikliklerin ardından Volvo S 40' ın motor bölümünde de değişiklikler görüyoruz. Eskisine göre 10 beygir güçlenen ve 230 beygir güç sağlayan T5 motor, Volvo S 40' ın en güçlü modeli. 100 Beygir 1.6, 125 Beygir 1.8, 145 beygir 2.0, 140 Beygir 2.4 ve 170 Beygir 2.4i modelleri olmak üzere toplam 5 adet benzinli motor seçeneği ile karşımıza çıkan Volvo S 40' ın bir de 109 Beygir gücünde 1.6 litre hacme sahip dizel motor seçeneğide bulunuyor. Özellikle ekonomi ve performansı bir arada sunan 1.6 Turbo Dizel motorun yoğun ilgi çekmesi bekleniyor.

  Yenilenen yüzüyle tekrar tüketicinin beğenisine sunulan Volvo S40' ta arka lambaların alt bölümü, bir önceki kasaya göre daha yüksekte. LED teknolojisi kullanılmış olan Fren Lambaları ve yine LED teknolojisine sahip Park Farları ile donatılan S 40' ta tamponun alt köşelerinde yansıtıcılar bulunuyor. Alçak ve geniş bir tasarıma sahip tambon egsoz borusunun çizgileriyle gayet uyumlu.

  Volvo S 40 donanımında, isteğe bağlı olarak sunulan hareketli Bi-Xenon farlar bulunuyor. Bu farlar direksiyon hareketine bağlı olarak çalışıyor. Diğer yandan otomobilin Airbag lerinin açılması durumunda otomatik devreye giren flaşörlerde diğer sürücülerin dikkatini çekmek için düşünülmüş bir güvenlik önlemi. Fren pedalına sert basılması durumunda ise fren lambaları hızla yanıp sönerek yine arkadan gelen diğer sürücüleri uyarıyor.

  Yeni S 40' ta saklama alanlarında büyük bir artış olduğu gözleniyor. Küçültülen el freni ve koltuk arkalarındaki saklama yerleri aracın fonksiyonelliğini arttırıcı unsurlar olarak görülebilir. Göstergeler ve havalandırma peteklerindeki küçük ama zevkli detaylar, döşeme serisi ve birçok yenilik Volvo S 40' ta sizleri bekliyor.

  22.500 Euro' dan başlayan fiyatlarla satılan Volvo S 40' ın, Smart, Premium ve Dynamic Edition olmak üzere 3 farklı seçeneği bulunuyor.
 4. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 5. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 6. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 7. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
  Özel üretim Volvo C30 Efficiency: 100 kilometrede 4,5 litreden az yakıt tüketecek.

  Volvo Cars’ın, biyo-yakıtlar ve karma teknolojiler odaklı çalışmalarına paralel olarak, otomobillerin standart motorları üzerinde de sürekli verimlilik iyileştirmeleri yapılıyor. Volvo C30’un Efficiency adlı özel üretim modeli, 100 kilometrede 4,5 litreden az yakıt tüketiyor ve kilometrede 120 gramdan az karbondioksit emisyonu sağlıyor. Volvo Cars ayrıca, yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 8 azaltacak Powershift şanzımanı da sunmaya hazırlanıyor.

  Volvo’nun yeni tasarım anlayışını bütünüyle yansıtan ve hakkında en fazla konuşulan yeni modellerinden biri olan yeni Volvo C30 verimli yakıt tüketimi sayesinde çevreye dost kişiliği ile de ön plana çıkıyor. Volvo’nun genç şehirlisi Volvo C30 yeni üretim modeli Efficiency ile otomobildeki yakıt tüketimini daha da aza indiriyor.

  Volvo Cars’ın 2008 yılında piyasaya süreceği Volvo C30, 1,6 litre turbo dizel motoruyla (105 bg) 100 kilometrede 4,5 litreden az yakıt tüketecek. Volvo Cars uzmanları, bugün piyasada olan C30 1,6D’nin resmi tüketim değeri olan 4,9 l/100 km rakamını 0,4 litrenin de üzerinde düşürmeyi başardılar. Böylece karbondioksit emisyonu da kilometrede 129 gramdan 120 gramın altına düşmüş oluyor.

  Volvo Cars Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Magnus Jonsson: “Normal benzinli ve dizel motorlarımızın yakıt tüketimini azaltmaya kesinlikle kararlıyız. Bunu yaparak tüm model yelpazemizin karbondioksit emisyon düzeyini de azaltmış olacağız” şeklinde açıklama yaptı.

  “Bir otomobil modelindeki birçok sistem ve ayrıntı, en küçük dizel motordan en güçlü benzinli motora kadar tüm modellere uygun olarak şekillendiriliyor. Bu da her bir motor türüne, özellikle de en küçük seçeneklere ince ayarlar yapma fırsatı doğuruyor,” diyor Magnus Jonsson.

  Yakıt tüketimindeki düşüş, dört temel alanda alınan önlemlerle mümkün oldu.
  Aerodinamik. Volvo C30’un Efficiency modelinin özellikleri arasında düşük şasi yüksekliği, yeni arka tavan spoyleri, yeni arka tampon, gövde altı panelleri, iyileştirilmiş motor soğutma sistemi ve aerodinamik açıdan geliştirilmiş 16 inç jant bulunuyor.
  Efficiency’de yeni nesil düşük sürtünmeli lastiklerle sürtünme azaltıldı.
  Daha yüksek vites. Benzersiz vites kutusunun 3. , 4. ve 5. viteslerinin oranları yükseltildi.
  Aktarma organlarının verimliliği artırılırken, düşük sürtünmeli şanzıman yağı, geliştirilmiş hidrolik direksiyon desteği ve motor yönetiminde yapılan iyileştirmeler ise ön plandadır.

  Özel Volvo C30’a bu niteliklerini yansıtan görsel unsurlar da eklenecek.

  İsveç’te kilometrede 120 gramdan az karbondioksit emisyonu sağlayan otomobiller, “yeşil” otomobiller olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıfta yer alan sıfır kilometre otomobil satın alan kişilere, İsveç devleti 10 bin İsveç kronu (yaklaşık 2,000YTL) destek sağlıyor.
 8. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 9. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
  Volvo, gelecekteki XC serileri hakkında ipucu veren konsept XC60'ı ocak ayında Detroit Otomobil Fuarı'nda tanıtmaya hazırlanıyor.

  Volvo'nun S80'le başlattığı tasarım anlayışının son noktası olan otomobil, teknoloji açısından da önemli bir model. Bundan 10 yıl önce S80'e kadar kadar köşeli hatlarıyla bilinen Volvo, yeni çizgisiyle modern bir görünüme sahip. Volvo Cars Tasarım Müdürü Steve Mattin XC60'ın markanın yeni tasarım DNA'sını bu otomobile naklettiklerini belirtiyor. Bu otomobilin birkaç yıl içinde çıkacak Volvo'ların göstergesi olduğunu ifade eden Mattin, artık köşeli Volvo'ları unutmanın zamanının geldiğini söylüyor. Deri ve alüminyumun birlikte kullanıldığı iç mekanda, üst kısımlardaki kaplamaların İskandinav tarzını yansıtacak şekilde açık renkli, alt kısımlarınsa kontrast yaratması için kahverengi seçilmiş. Dijital ve analog göstergelerin birlikte kullanılmış olduğu ön panelde kullanılan düğmeler, son dönemlerin popüler müzikçaları iPod'dan esinlenilerek yapılmış.
 10. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
  Volvo dan gençleştirme pazarlığı
  İsveçli otomobil üreticisi Volvo nun uzun zamandan sonra ilk kez geliştirdiği kompakt hatchback modeli C30 ile müşteri grubunu gençleştirmek isteyen Volvo Car Türkiye, fiyat için İsveç le sıkı pazarlığa girişti.
  Pazarlama Direktörü Cana Reutergardh, yeni C30 un Volvo ürün grubu arasında farklı bir yere oturtulacağını, aracın özellikle üniversite öğrencileri tarafından talep görmesini beklediklerini kaydediyor. Bu yüzden fiyat konusunun kendileri için önem taşıdığına değinen Reutergardh, C30 un rakiplerine göre daha düşük fiyata satılabilmesi için için ellerinden geleni yaptıklarını, İsveç le fiyat konusunda sürekli gidip-gelen bir pazarlık içinde olduklarını belirtiyor. Daha çok üst gelir grubuna ve orta yaş üzeri müşteri kitlesine sahip olduklarını hatırlatan Reutergardh, Volvo nun yeni C30 u ile artık daha genç gruba yöneleceğiz.

  Farklı hedef kitlesi
  Ayrıca yeni modelle kadın kullanıcılardan da ilgi görmeyi bekliyoruz diyor. Reutergardh, bununla birlikte tek olumsuz noktanın, C30 un başlangıç versiyonu olan 1.6 lt motor seçeneğinde otomotik vites bulunmaması olduğunu kaydediyor. Gelecek ayın son günlerinde Türkiye de satışa çıkması planlanan yeni C30, sportif ve dinamik hatlarıyla ilgi çekiyor.
 11. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 12. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 13. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 14. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 15. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 16. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 17. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 18. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 19. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi
 20. by ghost

  by ghost Pasif yorumcu

  Kayıt:
  2 Haziran 2007
  Mesajlar:
  38.718
  Konular:
  3.526
  Beğeniler:
  3.587
  Nereden:
  Belirtilmedi

Sayfayı Paylaş